Německá pravice prohrála další volby, úpadek FDP pokračuje
Petr JedličkaKřesťanští demokraté v Meklenbursku-Předním Pomořansku ztratili další poslance. Liberálové přímo vypadli z parlamentu. Dle většiny prognóz bude v zemi dál vládnout velká koalice. Trend posilování levice je ale nesporný.
Německé pravicové strany ztratily podporu v dalších zemských volbách. Tentokrát se tak stalo v Meklenbursku-Předním Pomořansku. Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Merkelové získala v neděli 23,1 procenta hlasů. To je o 5,7 procenta méně než v roce 2006. Svobodná demokratická strana (FDP) přitom dopadla ještě hůře. Liberálové, jež vládnou s křesťanskými demokraty celému Německu, si Meklenbursku pohoršili o 6,9 procent. S podporou 2,7 procenta tak ze zemského parlamentu vypadli.
Volby v severovýchodní spolkové zemi vyhrála stejně jako před pěti lety sociální demokracie (SPD, 35,7 procenta hlasů), která si ještě o 5,5 procent polepšila.
Na svém se současně udržela i strana Levice (Die Linke, 18,4 procenta, nárůst o 1,6 procenta) a také národovecká Národnědemokratická strana Německa (NPD, 6,0 procenta, pokles o 1,3).
Nově naopak v meklenburském sněmu zasednou Zelní (Bündnis 90/Die Grünen). Se ziskem 8,2 procent se straně podařilo dostat do posledního z 16 parlamentů, které v Německu spravují zemské záležitosti. V roce 2006 přitom Zelení v Pomořanech získali jen 3,4 hlasů.
Konečné rozložení sil v meklenburském sněmu bude oznámeno až po 18. září, protože volby v obvodu Rujána byly po náhlém úmrtí kandidáta CDU odloženy. V poměru zisků a ztrát by se ale již nic měnit nemělo.
Výklady a zdůvodnění
Německá média vnímají výsledek jako potvrzení trendu, jenž se projevil u všech (šesti) zemských voleb, které se konaly tento rok: Němci jsou nespokojení s politikou spolkové vlády a hledají alternativy. Konzervativnější volí SPD na místo CDU, progresivnější Zelené místo liberálů.
Němečtí sociální demokraté navíc vybírají do čela jednotlivých zemských organizací zkušené osobnosti, jež pak představují symbolický protipól k mladé generaci pravicových hvězd. Pod vedením Erwina Selleringa se SPD v Meklenbursku podařilo uspět i přesto, že zde v posledních pěti letech vládla ve velké koalici.
V prognózách dalšího vývoje většina komentátorů soudí, že SPD opět sestaví vládu s CDU. V tradiční koalici se Zelenými by vládě chyběly dva hlasy k parlamentní většině. Vláda s Linke je přitom pro konzervativní voliče nepřijatelná.
Fašizující NPD by měla současně zůstat i nadále izolována. Její volební výsledek je vnímán komentátory spíše kladně. Fakt, že i za hospodářské krize a vlády velké koalice tato protestní strana ztratila, ukazuje, že její politický potenciál dosáhl svojí hranice.
Stabilní zastoupení v zemském parlamentu pomohla národovcům tentokrát udržet nízká volební účast. Hlasovat přišlo na 51 procent registrovaných voličů.
Největší ranou je však dle německých komentářů pomořanský výsledek pro FDP. Liberálové vyměnili na začátku léta předsedu a zahájili politiku důsledné pravicové kritiky; voliče v Meklenbursku tím ale spíš odradili. Pokud dopadnou liberálové podobně i u příštích voleb (18. září v Berlíně), získají definitivně nálepku neperspektivní strany. Po velkých spolkových volbách pak mohou snadnou zůstat i mimo Bundestag.
Další informace:
Spiegel On-line Merkel's CDU Suffers Setback in State Election
The Local — Germany SPD wins Mecklenburg-Western Pomerania vote
Taz SPD verteidigt Merkel-Land
Taz NPD schafft Fünf-Prozent-Hürde