Nepokoje v Anglii pokračují, Britové zvažují, jak se bránit
Petr JedličkaVedle popisu výtržností, které v průběhu minulé noci propukly zvláště ve městech na sever od Londýna, se britská média věnují aktuálně především přípravám na další noc. Policie i premiér slíbili ještě důraznější postup. Leckde se ale formuje i domobrana.
Také v průběhu úterní noci pokračovaly v Anglii nepokoje, které začaly 6. srpna v londýnském Tottenhamu. V britské metropoli samotné byl tentokrát relativní klid. Ulice hlídalo na 16 tisíc policistů. Četné případy rabování, ničení budov a vandalismu však byly hlášeny z dalších anglických měst: z Manchesteru a blízkého Salfordu, z Birkenheadu, Liverpoolu, Birminghamu a také z Nottinghamu.
V každém ze sídel bylo dle agenturních zpráv vyloupeno „několik“ obchodů, zapáleno „několik“ budov, zničeno „několik“ aut a zraněno „několik“ lidí. Přesná čísla BBC, Reuters ani AP neuvádějí.
Počet zadržených stoupl dle údajů Scotland Yardu ze středečního dopoledne na 1335. Necelým dvěma stovkám z nich již bylo sděleno obvinění. Většinou jde o majetkové a násilné přečiny.
Ve městě Birmingham došlo v průběhu středeční noci také k incidentu, při kterém auto přejelo tři usedlíky asijského původu. Ti sice strážili ulici před výtržníky, avšak z agenturních zpráv není jasné, zda tato událost opravdu souvisí s výtržnostmi . Jestli se souvislost prokáže, vzroste počet obětí nepokojů na čtyři.
Vedle birminghamského incidentu zdůrazňují britská média ještě útok zápalnými láhvemi na policejní stanici v Nottinghamu, který podniklo přibližně 40 výtržníků, napadení skupiny novinářů v Salfordu a vyrabování velkého nákupního střediska Arndale v Manchesteru. Odtud si přibližně 100čelnný gang odnesla plné náruče bot a značkového oblečení.
Pálky, čety, domobrana
Zatímco v minulých dnech se britské televize věnovaly převážně vlastnímu průběhu nepokojů, reakcím politiků a nejzajímavějším incidentům, nyní se stala tématem dne otázka, jak se co nejlépe bránit před dalšími. Premiér David Cameron ve středu znovu zdůraznil, že vláda, policie i místní úřady udělají vše, aby obnovily vládu práva a pořádku. Podle listu The Independent je již rozhodnuto, že britská policie může po výtržnících střílet plastovými projektily. Dle dalších deníků se mluví o přemístění hlídek z venkova do velkých měst.
Masmédia ale zároveň přinášejí informace i o alternativních občanských plánech: na řadě míst se formují pouliční domobrany; lidé zřizují sousedské hlídky a pochůzkářské oddíly; vznikají stránky, něž lze umísťovat fotky výtržníků; okna a výlohy se zaplňují bedněním.
Vedle hlídacích byly v několika čtvrtích založeny také úklidové čety. Některé z nich pomáhaly s likvidací následků nočního běsnění již v úterý.
Prostřednictvím agentury AP proniklo do hlavního zpravodajského proudu dále mobilizační prohlášení Stephena Lennona, vůdce takzvané Ligy na ochranu Anglie (EDL). Tato národovecká organizace sdružuje Angličany všech vyznání kromě muslimského, kteří se rozhodli „chránit zemi před islamistickou nákazou“. EDL uváděl jako svou inspiraci i norský terorista Anders Breivik. Nyní chce organizace podle Lennona vyslat své členy do ulic, neboť policie si prý s výtržníky neporadí.
Britské listy pak ještě upozorňují na fakt, že na anglických stránkách internetového obchodu Amazon se za poslední dny skokově zvedla poptávka po baseballových pálkách, a to o několik tisíc procent.
Po aktuálního zjištění společností YouGov, jejíž průzkum si objednal bulvární deník The Sun, si 33 procent Angličanů myslí, že by policie měla mít právo střílet do výtržníků ostrými náboji. 77 procent dotázaných se rovněž vyslovuje pro nasazení armády.
Duggan nestřílel
K prvním nepokojům z dosud neskončené série došlo během sobotního večera v londýnské čtvrti Tottenham. Stalo se tak v závěru poklidné demonstrace před místní policejní stanicí. Účastníci protestu původně požadovali informace o smrti jejich příbuzného a souseda, devětadvaetiletého Marka Duggana, který byl zabit policisty během čtvrtečního zátahu na ilegální vlastníky zbraní.
Dugganova smrt nebyla plně objasněna ani v uplynulých dnech. Nezávislá komise pro vyšetřování stížností na policii (IPCC) pouze ve středu oznámila, že neexistují důkazy, že Duggan na policisty střílel (jak tvrdila původní policejní verze); zároveň byla však na místě údajně nalezena nabitá zbraň. Policisté dle vysvětlení IPCC zahájili střelbu, neboť se báli o svůj život.
Důvody nedělních, pondělních i úterních výtržnosti ovšem dle převažujícího výkladu s Dugganovým případem nesouvisejí. Řada nejrůznějších sociálních vědců, které si stále zve do živého vysílání BBC, se v zásadě shoduje, že činy páchají příslušníci sociálně znevýhodněných či vyloučených vrstev, a to bez přímé vazby na původ, etnikum nebo náboženství.
„Spotřební kultura je vychovala k obdivu k luxusnímu zboží, které si nemohou dovolit,“ uvedl doslova jeden z pozvaných sociologů. „A usedlá společnost jim současně ukazuje, že pro ni zůstávají pouze přítěží a problémem svého druhu. Tito jedinci nenacházejí důstojné uplatnění, uznání ani legální možnost, jak si vytoužené statky legálně opatřit. Zboží si proto berou ilegálně a řáděním v ulicích vybíjení svou frustraci,“ doplnil sociolog.
O vývoji v předchozích dnech viz podrobně zde a zde.
Další informace:
Reuters As rioting spreads UK's Cameron vows crackdown
The Independent Police: we'll fight fire with fire
BBC News England riots: Clean-up as England riots spread
The Guardian England riots: day four aftermath live
The Independent Hundreds arrested as riots sweep across England
France 24 Fighting back with brooms: London citizens clean up after the riots