Nepokoje v Anglii pokračují, Britové zvažují, jak se bránit
Petr JedličkaVedle popisu výtržností, které v průběhu minulé noci propukly zvláště ve městech na sever od Londýna, se britská média věnují aktuálně především přípravám na další noc. Policie i premiér slíbili ještě důraznější postup. Leckde se ale formuje i domobrana.
Také v průběhu úterní noci pokračovaly v Anglii nepokoje, které začaly 6. srpna v londýnském Tottenhamu. V britské metropoli samotné byl tentokrát relativní klid. Ulice hlídalo na 16 tisíc policistů. Četné případy rabování, ničení budov a vandalismu však byly hlášeny z dalších anglických měst: z Manchesteru a blízkého Salfordu, z Birkenheadu, Liverpoolu, Birminghamu a také z Nottinghamu.
V každém ze sídel bylo dle agenturních zpráv vyloupeno „několik“ obchodů, zapáleno „několik“ budov, zničeno „několik“ aut a zraněno „několik“ lidí. Přesná čísla BBC, Reuters ani AP neuvádějí.
Počet zadržených stoupl dle údajů Scotland Yardu ze středečního dopoledne na 1335. Necelým dvěma stovkám z nich již bylo sděleno obvinění. Většinou jde o majetkové a násilné přečiny.
Ve městě Birmingham došlo v průběhu středeční noci také k incidentu, při kterém auto přejelo tři usedlíky asijského původu. Ti sice strážili ulici před výtržníky, avšak z agenturních zpráv není jasné, zda tato událost opravdu souvisí s výtržnostmi . Jestli se souvislost prokáže, vzroste počet obětí nepokojů na čtyři.
Vedle birminghamského incidentu zdůrazňují britská média ještě útok zápalnými láhvemi na policejní stanici v Nottinghamu, který podniklo přibližně 40 výtržníků, napadení skupiny novinářů v Salfordu a vyrabování velkého nákupního střediska Arndale v Manchesteru. Odtud si přibližně 100čelnný gang odnesla plné náruče bot a značkového oblečení.
Pálky, čety, domobrana
Zatímco v minulých dnech se britské televize věnovaly převážně vlastnímu průběhu nepokojů, reakcím politiků a nejzajímavějším incidentům, nyní se stala tématem dne otázka, jak se co nejlépe bránit před dalšími. Premiér David Cameron ve středu znovu zdůraznil, že vláda, policie i místní úřady udělají vše, aby obnovily vládu práva a pořádku. Podle listu The Independent je již rozhodnuto, že britská policie může po výtržnících střílet plastovými projektily. Dle dalších deníků se mluví o přemístění hlídek z venkova do velkých měst.