Blokáda Ptačího potoka pokračuje, kácet se tu ale stále nezačalo
Vratislav DostálNavzdory setrvalému dešti pokračují ekologičtí aktivisté v blokádě na šumavském Ptačím potoce na Modravě. Ředitel parku Jan Stráský sice už v úterý řekl, že chtějí v lokalitě ještě tento týden začít neodkladně těžit, zatím se tak ale neděje.
I přes vydatné deště chrání účastníci pokojné blokády šumavskou přírodu proti nelegálnímu vykácení oblasti kolem Ptačího potoka. Dřevorubci na místo ale zatím stále nedorazili.
Podle ekologů je plánované kácení stromů v lokalitě nelegální a hodlají mu bránit. Avšak od minulého pátku, kdy místo hlídají, tam žádný dřevorubec kácet nepřišel. Správa parku přitom trvá na tom, že i přes blokádu se začnou do konce týdne kůrovcem napadené stromy na Ptačím potoce kácet.
Podle aktivistů je ale velkoplošné nasazení motorových pil v lokalitě v příkrém rozporu se zákonem. „Považujeme za nehoráznost, že ředitel parku otevřeně říká, jak bude porušovat zákon, protože je nevyhovující. Kam bychom došli, kdyby se ve společnosti takto choval každý. Ať si u poslanců vyjedná změnu a pak podle ní jedná, ne naopak,“ uvedl přírodovědec Mojmír Vlašín pro Českobudějovický deník.
Podle ředitele šumavského parku Jana Stráského je totiž zákon o ochraně přírody a krajiny je postaven na nereálných principech. Vzhledem k nereálným podmínkám vynucuje podle Stráského nepřetržité dožadování se výjimek, protože ho v jeho základních limitech není možné respektovat. „Zákon je dodržován tím, že bude neustále porušován, ale jeho porušování bude kryto jím umožněnými výjimkami," dodal.
Aktivisté nicméně spoléhají na to, že Česká inspekce životního prostředí vyhoví jejich podnětu a kácení zde nařídí zastavit. Čekají také, že v jejich prospěch rozhodne i policie, na niž se rovněž obrátili pro podezření z neoprávněné těžby.
Ekologové se současně shodují v tom, že ve svém úsilí nepoleví a vytrvají. Pokud by jim ani jedna z institucí nevyhověla, jsou připravení jít dál. „Existují možnosti odvolání k Ústavnímu soudu, k Evropskému soud a tak dále, budeme postupovat co nejdále a co nejdéle," konstatoval přírodovědec Mojmír Vlašín.
ČTK sice tvrdí, že místní lidé z Modravy ekology jako zachránce Šumavy nevítají, nicméně podle Hnutí DUHA promoklým aktivistům projevují místní chalupáři rozličné způsoby podpory včetně nabídek k ubytování. Protestující se podle ekologů také setkávají s velkou podporou většiny procházejících turistů.
„Na Šumavě se setkáváme s obrovskou podporou veřejnosti. Většina turistů, kteří se u nás zastaví, vyjadřuje s občanským protestem souhlas a mnozí nám také chodí děkovat. Jsou i lidé, kteří přijedou z daleka jen proto, aby nám vyjádřili podporu. Zvláště o víkendech se k nám připojuje symbolicky řada lidí, třeba i mladé rodiny s dětmi,“ uvedl Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.
Hnutí DUHA také uvedlo, že je řada lidí podpořila finančně, když jim během posledního týdne zaslali dary v celkové výši přesahující 35 000 korun. „Za tyto peníze jsme nakoupili termosky, pláštěnky, igelitové plachty, zámky na kola a další potřebné věci, lidem bez stálého příjmu tak můžeme přispět i na cestovné,“ dodal k tomu ředitel Hnutí DUHA Petr Machálek.
Další informace:
Českénoviny.cz Na Šumavě opět hlídkovali aktivisté, starosta Modravy okraden
Českobudějovickýdeník.cz Ekologové odporují vedení parku: Kůrovec je lékař lesa