Koalice hledá shodu o podobě státního rozpočtu na příští rok
Vratislav DostálÚterní porada ekonomických ministrů nepřinesla shodu na podobě rozpočtu na rok 2012. Zatímco VV navrhují progresivní zdanění, podle TOP 09 vláda vybírá ze dvou variant. Buď škrty ve výdajích ministerstev nebo zavedení devatenáctiprocentní DPH.
Ve středu bude vláda jednat o podobě rozpočtu na příští rok. A podle deklarovaných priorit koaličních stran zatím nic nenasvědčuje tomu, že je dohoda na obzoru. Podle ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09 rozhodne kabinet Petra Nečase o jedné ze dvou již dříve předložených variant, tedy o zavedení devatenáctiprocentní sazby daně z přidané hodnoty nebo o výrazných škrtech ve výdajích ministerstev. Žádná jiná varianta podle ministra nepřipadá v úvahu.
Věci veřejné ale devatenáctiprocentní DPH odmítají. V případě jejího schválení požadují dvě sazby DPH. Předseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta v rozhovoru pro server iDnes.cz uvedl, že jeho strana navrhne zavedení třicetiprocentní daně pro lidi s příjmy 90 tisíc korun. Podle Bárty budou Věci veřejné tímto opatřením podmiňovat zvýšení DPH.
„Pro nás je to principiální otázka spravedlnosti. DPH jednoznačně dopadá především na středně a nízkopříjmové skupiny obyvatel, a pokud má tento stát zvyšovat daně, je třeba, aby na tom participovaly firmy a vysokopříjmové skupiny občanů," uvedl Bárta.
Ministr financí Miroslav Kalousek ale tvá na tom, že existují pouze dvě varianty, jak udržet schodek rozpočtu v příštím roce na 3,5 % HDP. Ambicióznější počítá se sjednocením DPH na 19 % už od příštího roku, návrh ponechává léky, knihy a tiskoviny v desetiprocentní sazbě. Při této variantě by schodek státního rozpočtu klesl na 95 místo plánovaných 105 miliard korun.
Druhá možnost vychází z původní koaliční dohody, podle které by platilo postupné sjednocení DPH na konečných 17,5 % v roce 2013. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 pak novinářům řekl, že ministři sice v úterý prodiskutovali i návrhy Věcí veřejných, nicméně na vládě se budou podle jeho slov projednávat pouze dvě základní varianty.
Podle Věcí veřejných je ale současná ekonomická situace České republiky vhodnou příležitostí k zavedení vyšší míry zdanění. „Progresivní zdanění by znamenalo zavedení druhého daňového pásma od příjmu nad 90 tisíc korun měsíčně. To je něco, co bychom považovali za spravedlivé a správné,“ myslí si Vít Bárta.
Podle propočtů nejmenší vládní strany by takové progresivní zdanění mohlo do státního rozpočtu ročně přinést kolem 5 miliard korun. Pokud koaliční partneři na návrh Věcí veřejných přistoupí, souhlasila by strana s návrhem ODS a TOP 09 na zavedení jednotné sazby DPH ve výši 19 procent s výjimkou na léky, knihy a tiskoviny. Za současné situace VV ale tento návrh označují za nepřijatelný.
V návrhu státního rozpočtu přitom Kalousek počítá s tím, že by se sjednocením DPH na 19 procentech už v příštím roce snižoval deficit razantněji, než se dosud předpokládalo. Devatenáctiprocentní DPH podle návrhu státní pokladně vynese 22 miliard korun navíc. Místo původně zamýšlených 3,5 procenta by tak deficit klesl na 3,2 procenta hrubého domácího produktu. Schodek v příštím roce by činil 95 miliard namísto nyní plánovaných 105 miliard korun.
Další informace:
iDnes.cz Bárta: Navrhujeme, aby z příjmů nad 90 tisíc byla nově daň 30 procent
Českénoviny.cz Ministři se dnes nedohodli na podobě rozpočtu, rozhodne vláda
Top09.cz Gazdík: Vláda musí mít ambicióznější plány