Na obzoru je další koaliční spor. Pro změnu o rozpočet
Vratislav DostálNejmenší vládní strana není spokojena s návrhem rozpočtu na rok 2012. Podle jejich předsedy Radka Johna Věci veřejné požadují čtyři miliardy navíc do školství na platy učitelů a nejméně deset miliard do státního fondu dopravní infrastruktury.
Koaliční strany čeká zřejmě další spor, tentokrát o rozpočet na rok 2012. Předseda Věcí veřejných Radek John ve čtvrtek totiž označil návrh rozpočtu na příští rok za katastrofu. Podle něj je dokonce v rozporu s koaliční smlouvou.
„Ty verze, které jsem měl v ruce, jsou katastrofické," uvedl Radek John pro server iDnes.cz John. Spor se vede především o miliardy na silnice a platy pro učitele.
„Jde o to, jestli na stavbu silnic a železnic budou peníze. Jde o to, jak to bude s rozpočtem ministerstva školství," dodal pro server předseda Věcí veřejných. Podle něj udělal ministr financí Miroslav Kalousek fintu, kdy se sice přidají čtyři miliardy na platy učitelů, avšak resortu školství se vezmou miliardy z rozpočtu.
Věci veřejné pak chtějí přehodnocení škrtů i v ostatních resortech a seznam priorit, které by měl stát finančně podporovat. Podle internetového deníku Aktuálně.cz strana své požadavky oficiálně oznámila na nočním středečním jednání Porady ekonomických ministrů.
„Kalousek nám oznámil, ať si v případě svých požadavků dobře rozmyslíme, jak posílit příjmovou stránku. Za žádnou cenu totiž nehodlá zvyšovat schodek rozpočtu," řekl Aktuálně.cz jeden z účastníků noční porady.
Situace v koalici je podle Věcí veřejných opět vážná
Situace je podle Radka Johna z pohledu Věcí veřejných opět velmi vážná. Spor ve vládní koalici je vedle peněz na platy učitelů o 14 miliard korun, o které by podle Věcí veřejných měl být v roce 2012 navýšen rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury.
Kalouskův návrh totiž počítá, že do fondu, z jehož rozpočtu se platí například i opravy a výstavba dálnic, půjde pouhých 33 miliard korun. Podle Věcí veřejných by to ale mělo být miliard 47 miliard.
Podle nejmenší vládní strany by to znamenalo, že by těžko mohly začít nějaké nové stavby, a ještě by si země nesáhla na peníze z evropských fondů, neboť podmínkou je spolufinancování z domácích zdrojů.
Postoj Věcí veřejných ve čtvrtek kritizoval předseda opoziční sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Podle něj se nejmenší vládní strana chová pokrytecky.
„Ministři za Věci veřejné, včetně Radka Johna, už v loňském roce hlasovali pro víceleté rozpočtové rámce, které zahrnují i rozpočet na rok 2012. Věci veřejné také zcela disciplinovaně podpořily všechny návrhy ministra Kalouska, které podvázaly příjmovou stranu rozpočtu. Nyní se tak VV mohou divit jen katastrofálním důsledkům své vlastní politiky," uvedl Sobotka pro Aktuálně.cz.
Podle Radka Johna se bude návrh státního rozpočtu řešit začátkem příštího týdne na koaličních jednáních ve formátu K9. Přitom to není poprvé za pouhý rok existence vlády Petra Nečase, kdy představitelé nejmenší vládní strany označili situaci v koalici za vážnou.
Ostatně poslední vládní krize skončila jen před několika týdny. 30. června Věci veřejné již poněkolikáté odvolaly své ultimátum o vypovězení koaliční smlouvy a naopak podepsaly koaliční dodatek.
Věci veřejné si podle všeho osvojily roli jakési opozice uvnitř koaliční vlády. Avšak podle politologa Lukáše Jelínka je zcela nepodstatné, zda nám vládne slabá sto patnáctihlasá trojkoalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, nebo pravicový menšinový kabinet bez Věcí veřejných.
„Je úplně jedno, jestli jsou Věci veřejné opoziční silou ve vládě, či konstruktivní nevládní stranou. Podstatné je, že reformy jsou proválcovávány bez dialogu, že selhává avizovaný zápas s korupcí, že vládní agendu určují nikým nevolení lobbisté a že špičky mnoha resortů káží vodu a pijí víno,“ uvedl Jelínek před časem pro Deník Referendum.
Věci veřejné si na konci června vynutily na partnerech slib, že by už od ledna příštího roku měl být zdaněn hazard. Naopak neprosadily zvýšení daní z příjmů firmám. ODS, TOP 09 a VV se při podpisu dodatku ke koaliční smlouvě dohodly, že s daňovou reformou vláda spojí ve Sněmovně žádost o důvěru. Věci veřejné to považují za pojistku zdanění hazardu, což byla jedna z podmínek strany pro pokračování Nečasovy vlády.
Další informace:
iDnes.cz VV jsou v šoku z návrhu rozpočtu. Je to katastrofa, říká John
Aktuálně.cz Klid v koalici? Omyl, VV startují bitvu o rozpočet