Ministerstvo školství bude přispívat na firemní školky
Vratislav DostálResort Josefa Dobeše z VV bude od roku 2012 přispívat na firemní školku 60 procenty, v dalších letech pak v plné výši. Provozovatelé firemních školek ale jejich nárůst nečekají. A podle ČSSD musí hlavní důraz v této oblasti zůstat na veřejných službách.
V příštím roce přispěje resort školství na provoz firemní školky 60 procenty, v dalších letech pak v plné výši. Peníze na podporu podnikových školek chce ministerstvo získat z úspor v resortu, například rušením a slučováním poloprázdných středních škol nebo snížením byrokracie.
„Počítáme s tím, že podpoříme z rozpočtu ministerstva školství firemní školky. Nebude to vícenáklad státního rozpočtu, bude to z úspory našeho rozpočtu,“ cituje ministra školství Josefa Dobeše Český rozhlas.
Podle Dobeše budou muset být firemní školky musí zapsány v rejstříku. „To znamená kontrola české školní inspekce, hygienické podmínky, kvalifikovaný pedagogický pracovník a onen rámcový vzdělávací program. To je pevně dané a já věřím, že se to velmi krásně legislativně stihne. Tento model se rozjede 1. 1. 2012,“ dodal ministr školství.
Asociace provozovatelů firemních škol sice návrh vítá, nicméně tvrdí, že to nestačí. Masivní nárůst firemních předškolních zařízení zatím nečeká.
„Jestliže projde pouze umožnění firemním školkám být v rejstříku škol a školských zařízení, je to hezký krok státu, nicméně to ještě neřeší to, co firmy trápí nejvíc. Nejvíce by pomohla možnost daňové odpočítatelnosti, to znamená, že by si zřizovatel mohl odečíst náklady spojené se zřízením a provozem školky ze základu daně,“ uvedl pro Český rozhlas místopředseda asociace Martin Navrátil.
I podle sociálnědemokratické stínové ministryně pro lidská práva a rovné příležitosti Michaely Marksové-Tominové je podpora firemních školek záslužná věc, nicméně podle jejího názoru bude firem, které se do něčeho takové pustí, poměrně málo.
„Musí se jednat o firmy dostatečně velké. Jejich podpora pomůže jejich zaměstnancům a zaměstnankyním, ale nikomu jinému,“ uvedla před časem Marksová-Tominová pro Deník Referendum.
Marksová-Tominová se současně domnívá, že hlavní důraz v této oblasti musí zůstat na službách veřejných.
„Naprosto nechápu, proč by mělo ministerstvo dávat finanční prostředky soukromým subjektům, místo toho, aby podpořilo obce v rozšiřování stávajících kapacit mateřských školek, třeba právě tím směrem, aby mohly bez problémů brát děti již od dvou let,“ dodala Marksová-Tominová.
Podle Dobeše by mělo být opatření účinné zejména ve velkých městech a satelitních městečkách, kde jsou obecní školky buď přeplněné, nebo úplně chybí. Firemních školek je v České republice málo, má ji třeba výrobce nemocničních lůžek Linet, ČVUT nebo Raiffeisenbank. Vznik firemních školek často brzdí přísné normy, které musí zřizovatel splnit, a někdy také peníze.
Podle údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání vzrostl mezi roky 2003 až 2008 počet předškoláků o více než patnáct tisíc, ubylo však 258 školek. Obce školky často rušily, protože ve druhé polovině devadesátých let klesala porodnost a dětí bylo málo.
Od roku 2003 však populační křivka prudce rostla, rodit totiž začaly silné populační ročníky.
Další informace:
rozhlas.cz Ministerstvo školství chce přispívat na firemní školky