Zdravotně postižení protestovali proti reformě zdravotnictví
Vratislav DostálPřibližně třicet vozíčkářů, neslyšících, nevidomých a seniorů v úterý uspořádalo happening před ministerstvem zdravotnictví proti připravované zdravotnické reformě. Akci pořádala Národní rada osob se zdravotním postižením.
Přibližně třicet zdravotně postižených lidí v úterý protestovalo proti chystané zdravotnické reformě. Zapojily se před budovou ministerstva zdravotnictví do happeningu s názvem Pane ministře, mluvte s námi, který pořádala Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP). Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) výzvu podle ČTK vyslyšel a přišel účastníkům reformní plány vysvětlovat.
NRZP kritizuje některé změnami, které zhorší finanční situaci lidí, jejichž jediným příjmem je invalidní důchod. Nelíbí se jim především zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici na 100 korun, neboť si podle rady nebudou invalidé při dlouhodobé hospitalizaci schopni udržet ani vlastní bydlení.
Rada taktéž nesouhlasí se zavedením standardní a nadstandardní zdravotní péče, neboť toto opatření podle jejího prohlášení de facto znamená, že nejprve bude posuzována ekonomika péče a teprve následně její účinnost.
„Osoby s těžkým zdravotním postižením často potřebují nadstandardní zdravotní péči, protože, vzhledem k jejich zdravotnímu stavu, nelze v řadě případů použít standardní léčebné postupy,“ uvedla rada v tiskovém prohlášení..
Navíc zvyšování spoluúčasti na pořízení se zdravotnických a kompenzačních prostředků povede podle NRZP k neúměrnému zatížení lidí, kteří je nutně potřebují pro svůj život a stanou se tak pro ně těžko dostupnými.
„Lidé se zdravotním postižením nejsou standardní pacienti. Už proto se s námi mělo mluvit. Pokud je člověk na půlku těla necitlivý, potřebuje jinou péči. Obáváme se, že se do standardu nevejdeme," dodal předseda NRZP Václav Krása.
Postižení své obavy demonstrovali. Před ministerstvo postavili postel, která představovala nadstandard. Standardem podle rady byl spacák, který ležel vedle lůžka. Standardní byly pak i obří kleště a nadstandardem amalgámová plomba, kterou pořadatelé vyrobili z velkého kusu zmačkaného alobalu. Na jednom z transparentů si pak kolemjdoucí mohli přečíst: Kdo chce v Česku žíti, musí zdravý býti.
Podle Hegera se jedná o zásadní nepochopení. Účastníky happeningu podle ČTK ujišťoval, že o svou péči ani v budoucnu nepřijdou. „Postižení potřebují lepší péči, což je pro ně standard," uvedl například ministr.
Další informace:
Českénoviny.cz Postižení přišli na happening proti reformě, Heger ji vysvětloval