Vláda odborům neustoupila, zdravotnická reforma projde bez úprav
Vratislav DostálPondělní jednání odborů s vládou skončilo krachem. Tripartita se neshodla na zdravotnické ani na daňové reformě. Shodu nenašly ani na části zdravotnické reformy, která má umožnit stanovení základní péče a připlácení za nadstandard.
Poprvé od čtvrteční stávky v pondělí jednaly odbory s vládou a zaměstnavateli. Jednání ale zkrachovalo. Tripartita se neshodla na zdravotnické reformě. Odboráři žádali přepracování zákona, který je v Poslanecké sněmovně před schvalováním.
Poslanecká sněmovna jej tak nejspíš v závěrečném čtení v úterý schválí tak, jak se na její podobě dohodla vládní koalice, včetně sporného rozdělení, co je a co není nadstandardní péče. „Dosáhli jsme shody v koalici i ve zdravotním výboru sněmovny a čekáme, že se o novele bude v úterý hlasovat a že projde. Nevidíme důvody ji stahovat," prohlásil během pondělka předseda Hegerova kabinetu Jan Růžička.
„Zákon je ve sněmovně ve třetím čtení. Není už možné jej upravovat. Budeme požadovat jeho stažení," řekla pro Hospodářské noviny ještě před jednáním předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.
„Ze základu reformy ustoupit nehodláme. Vytvoření standardu, tedy komplexu služeb, který je hrazen ze zdravotního pojištění, to je pro mě v podstatě nepřekročitelná záležitost,“ uvedl pak před jednáním ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.
Podle Drábka odbory trvaly na tom, aby se o zákonu nyní nehlasovalo a vrátil se k projednávání, tedy do takzvaného druhého čtení. Konkrétní připomínky prý ale neměly. „Nabídli jsme odborům diskusi nad jejich případnými konkrétními požadavky při nejbližší novelizaci, která bude během krátké doby," uvedl Drábek.
Odbory tak nyní vyhrožují tvrdšími protesty. Podle předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové by se na podzim mohli přidat i zdravotníci a školský personál. „Vláda bude bez ohledu na stávku v reformách pokračovat,“ řekl ale už v den stávky premiér Nečas.
„Zvýšení spoluúčasti o pět procent do roku 2014 znamená, že se z kapes pacientů — většinou důchodců a rodin s dětmi — vytáhne dalších 15 až 18 miliard korun ročně,“ myslí si předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.
„Po dalším maratonu se změnilo stanovisko zaměstnavatelů, došlo k otočce. My na tom trváme i nadále," prohlásil po jednání tripartity předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. „Nebrzdíme zdravotní reformu, bereme záruku předsedy vlády, že se zákon znovu otevře," uvedl ale za zaměstnavatele pro internetový deník Aktuálně.cz prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, čímž ale změnil rozložení sil v tripartitě.
Odboráři pak podle Aktuálně.cz poslali dopis poslancům, kterým je nabádají, aby pro Hegerovy změny ruku nezvedli. V dopise vypočítávají věci, které jim vadí nejvíc.
Kritizují definici „nároku pacienta", tedy to, co se hradí ze zdravotního pojištění. Hegerův návrh podle odborářů počítá s tím, že by měl pacient nárok jen na nejlevnější zákrok nebo prostředek.
„Tím je postaven základ pro připlácení si na nadstandard, ovšem bez jednoznačně formulovaného zákonného zakotvení - nikdo dnes netuší, co bude definováno jako standard a co bude nadstandardem," píšou v dopise odboráři.
Dál odbory upozorňují na to, že ze zdravotního pojištění se bude hradit méně léků a pomůcek, a to ještě jen těch nejlevnějších, u dalších bude pojišťovna hradit jen tři čtvrtiny ceny. Odborům také vadí, že pojišťovny nemají do budoucna hradit léky, které nejsou dražší než 50 korun.
„Je mnoho pacientů, kteří mají různé choroby a užívají i několik `levných` léků do 50 Kč," vysvětlují v dopise poslancům své výhrady odbory. Podle odborů je pro pacienty nevýhodné i nové vymezení toho, jak často a do jaké výše budou pojišťovny proplácet zdravotnické prostředky, například sluchadla, slepecké hole, brýle nebo berle.
Vláda, odboráři a zaměstnavatelé se v pondělí sešli poprvé po stávce, aby projednali některé reformní záměry kabinetu a další materiály. Sněmovna měla původně o novele hlasovat minulý týden. Projednávání se ale odsunulo na úterý kvůli právě proto, aby mohl kabinet o zákoně ještě s odbory a zaměstnavateli diskutovat na tripartitě.
Další informace:
Českénoviny.cz Odbory se na tripartitě s vládou nedohodly na zdravotní reformě
iHned.cz Vláda jednala s odbory o reformách, nikdo nechce ustoupit
Aktuálně.cz Krach jednání vlády s odbory. Zdravotní reforma projde
Jaká je naděje, že tyhle "reformy" zproblematizuje? Podle Sobotky velká, ale není přílišný optimista?
Nic, asi je na čase začít studovat herbář, pročistit čakry a trénovat autosugesci - opakovat do zblbnujtí mantru "všechny nemoci jsou jen v mé hlavě, všechny nemoci jsou jen v mé hlavě...".