Odboráři zahájili kampaň proti vládním reformám. Cílem je i za podpory veřejného mínění změnit vládní reformy tak, aby byly smysluplné. Jen předkládaná daňová reforma podle odborů prohloubí deficit o osmdesát miliard korun.
Odbory zahájily v pátek kampaň Otevřete oči proti vládním reformám důchodů, zdravotnictví a daní. S pomocí osmi desítek billboardů chtějí dosáhnout toho, aby vláda návrhy změnila. Jinak jsou připraveny zorganizovat demonstrace a případně i stávku. Novinářům to v pátek řekli předáci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), která je největší odborovou centrálou v zemi.
„Kampaň má jednoznačný cíl — návrhy reforem zkorigovat tak, aby byly logické a oprávněné," uvedl předseda nejsilnějšího odborového svazu KOVO Josef Středula. Podle něj kampaň může gradovat a mohou se konat hromadná vystoupení. „Nevzdáváme se myšlenky na stávku," dodal Středula. O možnosti generální stávky se před nedávnem zmínil i prezident Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.
Odboráři nesouhlasí třeba s tím, že by člověk mohl přesměrovat část svých odvodů ze státního důchodového systému do vlastního spoření u fondů. Podle nich by pak chyběly v penzijní soustavě peníze na nynější důchody. Konfederace navrhuje místo toho reformovat současné penzijní fondy a upravit podmínky ukládání peněz na penzi v nich. Odbory se staví také proti chystanému sjednocení daně z přidané hodnoty na 17,5 procenta. Jsou i proti vyšší spoluúčasti pacientů a kritizují případné zvednutí zdravotnických poplatků.
Odbory zatím vyčkávají, jak se vláda zachová a zda své reformní záměry změní. Podle předáků bude rozhodujícím datem 21. duben, kdy se uskuteční společné jednání zástupců zaměstnanců, zaměstnavatelů a kabinetu. Tripartita by se měla zabývat všemi reformami. Podle místopředsedy ČMKOS Václava Pícla bude situaci vyhodnocovat odborářský krizový štáb, který navrhne další postup.
Odborářské billboardy budou k vidění do konce dubna. Na jednom z nich je předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil v tričku s logem kampaně ve vyzývavém postoji rappera. Snímek doprovází text: Velkou důchodovou loupež zaplatíte i vy. Mezi návrhy byl i plakát, na němž jsou premiér Petr Nečas (ODS) a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) s upířími zuby. Vedle nich je text, že lidem reformami pustí žilou. Podle mluvčí ČMKOS Jany Kašparové tato varianta ale „neprošla". Cenu své akce odbory nechtěly upřesnit. Podle Zavadila je přiměřená.
Odborářům se nelíbí ani daňová reforma. Prohloubí podle nich deficit veřejných financí o osmdesát miliard korun ročně. Reforma navíc podle odborářů zatíží zaměstnance na úkor zaměstnavatelů a podnikatelů, v jejím důsledku budou zaměstnanci přecházet na živnostenský list.
Odbory při svém odhadu dopadu daňové reformy na deficit veřejných financí vycházely z vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska, že dopad reformy na daňovou kvótu bude dvě procenta. „Předpokládáme, že v roce 2013 bude hrubý domácí produkt (HDP) čtyři biliony korun," uvedl expert odborů Martin Fassmann. Dvě procenta z této částky je osmdesát miliard korun.
Daňová reforma spolu s dalšími reformami, tedy penzijní a zdravotnickou, podle odborů značně zvýší zatížení zaměstnanců. Například u člověka s hrubým měsíčním příjmem deset tisíc korun bude roční nárůst nákladů způsobených reformami činit až 8064 korun, tedy téměř jeden čistý měsíční příjem. U zaměstnanců s průměrným příjmem bude roční dopad téměř ve výši poloviny měsíčního čistého platu, tvrdí odbory.
Naopak firmám a živnostníkům daňová reforma uleví. To podle odborů může vést k rozšíření takzvaného švarcsystému. Mnoho zaměstnanců podle nich bude pro stejného zaměstnavatele pracovat dále, ovšem na živnostenský list. Jejich zaměstnavatel pak na tom u člověka s průměrnou mzdou měsíčně vydělá osm tisíc korun, zaměstnanec 3087 korun. O tuto částku přijde stát.