Zástupci slovenských zaměstnanců plánují sérii protestů, jíž chtějí zmobilizovat veřejnost proti neoliberálním reformám tamní vlády. Zároveň pokračuje sběr podpisů pod odborářskou petici, která má iniciovat celonárodní referendum o zákoníku práce.
Slovenští odboráři chystají v nejbližších týdnech sérii protestů proti záměrům vlády premiérky Ivety Radičové. Novými důvody demonstrací jsou zavedení takzvané superhrubé mzdy, změny v sociálních odvodech a zdražování. Starším důvodem je nesouhlas s postupně prováděnými reformami zákoníku práce. ČTK to po středečním zasedání vedení nejsilnějšího slovenského odborového svazu KOVO řekl jeho předseda Emil Machyna.
„Chceme získat na svou stranu veřejné mínění,“ uvedl dále.
Protesty by měly být zahájeny příští pondělí v Bratislavě před ministerstvem práce, odkud se nespokojení zástupci zaměstnanců přesunou před budovu úřadu vlády. Demonstraci následně zopakují v úterý a ve středu. V dubnu se protesty uskuteční opět v hlavním městě jakož i ve východoslovenských Košicích a v květnu zase v Nitře na jižním Slovensku.
Slovenské odbory jsou blízké nejsilnější opoziční straně, levicově národoveckému Směru-SD expremiéra Roberta Fica. Se současnou vládou pravého středu se dostaly do sporu už krátce po jejím loňském nástupu do funkce, když protestovaly proti úsporným opatřením na ozdravení státních financí. Masivní demonstrace odborářů přitom na Slovensku nejsou obvyklé, zástupcům zaměstnanců se však v několika případech podařilo pomocí nátlakových akcí vyjednat lepší pracovní podmínky v podnicích. Běžný život v zemi však protesty výrazně nezasáhly.
Proč protestují?
Odbory se dlouhodobě staví zejména proti liberalizaci zákoníku práce, který je nyní spíše na straně zaměstnanců. Koalice však chce prosadit pružnější pravidla zaměstnávání. Zrušit by se například měl souběh odstupného a výpovědní lhůty, ale i další sociální záruky.
Reforma odvodů a zavedení takzvané superhrubé mzdy, která sestává z hrubého platu zaměstnance navýšeného o povinné sociální a zdravotní odvody placené zaměstnavatelem, by měly zjednodušit současný systém. Podle návrhu by už zaměstnavatel odvody nehradil, zdravotní a sociální pojištění se má strhávat ze superhrubé mzdy pracovníka. Odboráři se obávají případného nepříznivého vlivu těchto změn na pracovníky, ačkoli vláda tvrdí, že po úpravě získají zejména zaměstnanci s nižšími mzdami.
Naopak nesporný negativní vliv by měla mít reforma pro živnostníky a lidi zaměstnané na pracovní dohody, které i na Slovensku upřednostňuje čím dál víc firem.
Vedle vyjednávání v tripartitě a plánování protestů se navíc slovenští odboráři snaží už od ledna sebrat co nejvíc podpisů pod petici. Ta má umožnit vypsání celonárodního referenda o zachování stávajícího zákoníku práce a případně i o zkrácení pracovní doby.
K vypsání referenda je na Slovensku třeba 350 tisíc podpisů. Odbory již na začátku března vyhlásily, že tuto kvótu brzy naplní.