Pro nejmenší vládní stranu zůstává podle Radka Johna stěžejní zákon o veřejných zakázkách. Karolína Peake varovala spolustraníky před osudem US-DEU, SZ nebo lidovců. Mezitím delegáti drtivou většinou změnili stanovy, omezili vliv takzvaných véčkařů.
Pro Věci veřejné zůstává stěžejní zákon o veřejných zakázkách. Důležitá je také garance prosazování protikorupční politiky. Ve svém projevu kandidáta na předsedu strany to v sobotu na volební konferenci Věcí veřejných v Hradci Králové řekl Radek John. Potvrzení vedení je na programu až v neděli dopoledne.
„Se zákonem o veřejných zakázkách jsme proto spojili hlasování o reformních zákonech a důvěře vládě. Chtěli jsme, aby tento zákon byl vypíchnut jako nejpodstatnější. Jsem přesvědčen, že státní orgány budou muset s penězi daňových poplatníků hospodařit odpovědně a transparentně, pokud mají mít podporu Věcí veřejných," řekl John.
John na začátku svého projevu připomněl vysokou podporu od voličů, kterou strana před rokem při volbách do Poslanecké sněmovny dostala. Uvedl, že Věci veřejné nabídly voličům novou generaci politiků, nová témata, například boj proti hazardu a gamblerství. Připomněl také protikorupční opatření na ministerstvech či sníženou DPH.
Radek John také požádal o pomoc členy Věcí veřejných a sympatizanty v regionech a obcích. „Ze svých cest po republice vím, že vzniká celá řada záslužných projektů a změn," řekl John, který přislíbil zlepšení komunikace mezi regiony a vedením strany.
Kandidátka na první místopředsedkyni Karolína Peake připustila, že by Věci veřejné mohl stihnout osud US-DEU, SZ a KDU-ČSL, které se ocitly mimo Poslaneckou sněmovnu. Podotkla, že za skandály si Věci veřejné mohou i samy, a poškodilo je to, že se staly vládní stranou v těžkém období.
„Z té bouře se dostaneme," zdůraznila Peake. Strana podle ní musí nabízet věcná řešení pro voliče pravice i levice, provádět pragmatickou středovou politiku. Peake se vyslovila například i pro mírně progresivní daň a prorodinnou politiku brzdící „drakonické" pravicové reformy.
„Nemůžeme podléhat tlaku ODS a TOP 09, musíme hledat prostor k otevřené diskusi i s levicovou částí politického spektra," řekla pak kandidátka na místopředsedkyni Dagmar Navrátilová. Věci veřejné by podle ní měly podpořit každý dobrý nápad.
„Chci prosazovat politiku selského rozumu," dodala. Další kandidát Tomáš Jarolím hovořil hlavně o korupci. Volal po zrušení anonymních akcií; ty, které by nebyly do nějaké doby přeměněny, by propadly státu. Jarolím by chtěl také v této souvislosti zákon o nabytí majetku.
Kandidátský projev Kateřiny Klasnové zahrnul řadu oblastí od vymahatelnosti práva a konkurenceschopnosti po školství a kulturu. Podle Milana Šťovíčka musí Věci veřejné prosazovat priority programu, například přímou volbu prezidenta. Strana se také musí připravit na krajské volby a vyhnout se všemu, co by mohlo Věci veřejné skandalizovat.
John obhájil předsednické křeslo v souboji s Peake a Navrátilovou v internetové volbě registrovaných příznivců strany. Podle stanov Věcí veřejných si předseda své zástupce vybírá. Konference celé vedení potvrzuje.
Delegáti již změnili stanovy, omezili vliv takzvaných véčkařů
Věci veřejné omezí vliv registrovaných příznivců, referenda nebudou až na výjimky pro stranu závazná, jen doporučující. Funkční období předsedy zůstává dvouleté, druhou možností bylo je o rok prodloužit.
Nové stanovy dnes schválila konference nejmenší vládní strany, řekla novinářům po neveřejné části jednání místopředsedkyně Karolína Peake. Změní se struktura vedení Věcí veřejných, bude vytvořena struktura krajská.
„Do října bychom měli ustavit jednotlivé krajské orgány a řídit se novými stanovami," uvedla Peake. Podle další místopředsedkyně Kateřiny Klasnové pro nové stanovy hlasovala drtivá většina delegátů, konkrétně 197 ze 199 přítomných.
Takzvaní véčkaři budou dál volit v přímé volbě předsedu strany a lídry kandidátek parlamentních a krajských voleb. Nebudou ale vybírat „jedničky" kandidátek v obcích a městských částech, kde budou za kandidátky zodpovědné místní kluby.
Doporučující budou všechna referenda vyjma těch, o nichž nový orgán - grémium strany - řekne, že budou závazná. „Jakékoliv doporučující referendum bude zveřejněno na našich webových stránkách. Pokud se strana rozhodne od doporučení vzniklého z tohoto referenda odklonit, bude muset jasně zdůvodnit, proč tak učinila," řekla Peake.
V čele Věcí veřejných bude dál předseda, jenž si bude moci vybrat místopředsedy, které bude potvrzovat konference. Na grémium se přejmenuje současná rada strany a bude je tvořit předsednictvo o předsedové krajských rad.