Středeční jednání lídrů koalice nevedlo ke shodě na tom, co bude ve zdravotnictví placeno z veřejného pojištění a co bude nadstandardem hrazeným z peněz pacienta. Shoda panuje na zrušení poplatku za recept, zpoplatněny mají být léky v ceně do 50 korun.
Ani na šestihodinovém jednání K9 se ve středu večer lídři vládních stran neshodli na tom, jak se má určit, co bude ve zdravotnictví placeno z veřejného pojištění a co bude nadstandardem hrazeným z peněz pacienta.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 novinářům po schůzce řekl, že TOP 09 a ODS se shodují na tom, aby byl výčet nadstandardu stanoven zčásti zákonem a zbytek pak ve vyhlášce. Ke změně, která zahrne i další reformní kroky, navrhují využít Sněmovnou už projednávaný zákon.
Věci veřejné ale požadují seznam s dalšími reformními návrhy stanovit samostatnou novelou zákona po hlubší diskusi s experty během nejbližších měsíců. Žádají také, aby všechny plánované změny prošly ekonomickou analýzou. To se týká například Hegerova návrhu, aby si pacienti u zubaře platili všechny plomby.
Shoda panuje na zrušení poplatku za každou položku na recept, zpoplatněny mají být léky v ceně do padesáti korun, například na nachlazení. Alespoň jeden lék ve skupině přitom musí zůstat plně hrazený pojišťovnou, uvedl Heger po jednání.
Předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných Karolína Peake řekla, že nechtějí, aby vláda tyto návrhy předkládala formou rozsáhlého pozměňovacího návrhu k zákonu, který je nyní ve Sněmovně. Dává přednost tomu, aby šlo o samostatnou novelu, na jejíž projednání by bylo během léta dostatek času.
Vyjednávač Věcí veřejných Vít Bárta pak zdůraznil, že odmítá, aby o standardu či nadstandardu rozhodovali politici. Chce, aby ho stanovila odborná veřejnost, například lékařská komora. Peake však vyjádřila potěšení nad tím, že se při jednání koalice posunula dále. Nechce však zneužívat prostředek, jako jsou amalgámové plomby, k definování standardu a nadstandardu „salámovou metodou".
Spoluúčast u zubaře byla podle Hegera zpracována i se sociálními ohledy. Z placení by byly vyjmuty děti, ale i starší lidé nebo lidé s chorobami, které vedou k vyšší kazivosti zubů, například diabetici.
„Rušíme poplatek na receptu, snažíme se zpoplatnit léky do 50 korun a udělat to tak, aby to bylo konformní s tím současným pravidlem, že alespoň jeden lék ve skupině vždy zůstane hrazený," dodal Heger.
Bárta ale neodcházel z jednání spokojen. ČTK řekl, že jeho strana chce jednat o harmonogramu celé reformy, nikoli pouze o třech zákonech, které nyní ministerstvo projednává. Jednání je podle Hegera nyní odročeno na příští týden. Ve středu přinesl návrh s celkem sedmnácti body. Na zhruba dvanácti se koalice shodla, u třech dalších byly jen drobné výhrady, uvedl.
Vít Bárta nicméně konstatoval, že není možné, aby Heger přicházel se stále novými návrhy řešení finanční situace ve zdravotnictví bez toho, aby byly prověřeny možnosti úpravy lékové politiky. V ní vidí nejmenší vládní strana velké rezervy, navrhuje například, aby ceny nebyly měněny jednou za tři roky, ale každý rok.
„Jsem nejvíce znervózněn debatou nad dokončením důchodové reformy, nad druhým pilířem, protože z jedné strany vítáme níži poplatků pro správu ve druhém pilíři, nicméně z toho návrhu - tak jak byl zveřejněn - zcela vypadla mezigenerační solidarita. To znamená ta jednoprocentní asignace a já se samozřejmě musím ptát, jestli je ambice porušovat historické dohody z K9, anebo jestli je to jen opomenutí úředníků," řekl ještě před jednáním Bárta.
Heger pak před schůzkou potvrdil, že vypustil z návrhu zákona o specifických zdravotních službách potraty jako kontroverzní téma. Pro některé politiky by prý mohly být důvodem, aby hlasovali proti reformě. Ministr chce vynětím potratů usnadnit její schválení. V platnosti zůstane dosavadní úprava, než bude připraven zákon nový. Tři klíčové zákony upravující zdravotní péči by měla mít vláda k dispozici nejpozději 8. června.
Na příští schůzce se koalice bude také zabývat případnými změnami ve vládě.