Poslanci začnou projednávat vládní reformy 7. června
ČTKPoslanecká sněmovna by měla začít projednávat reformní zákony na schůzi, která začne 7. června. Na program by měly být zařazeny návrhy na zvýšení DPH, sociální reforma, novela zákona o veřejných zakázkách a nový občanský zákoník.
Poslanci by měli začít projednávat reformní zákony na schůzi, která začne 7. června. Schůze je prozatím naplánována na dva týdny, není ale vyloučeno, že se protáhne ještě o týden. Opozice s většinou předloh nesouhlasí a patrně bude jejich projednávání zdržovat.
Koalice původně uvažovala, že k projednání reforem svolá mimořádnou schůzi, to ale zatím podle předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové z ODS v plánu není.
„Nevylučuji, že si někdo vzpomene, že chce mimořádnou schůzi. Může se stát, že tu budou třítýdenní obstrukce, já si to neumím sice představit, teoreticky to přiznat musím. Tak v tom případě by určitě byla možnost svolání mimořádných schůzí," řekla ve čtvrtek novinářům Němcová. Doplnila, že podle jejího názoru je však lepší věci projednat řádně, pokud je to možné.
O zvýšení DPH rozhodla ve středu vláda. Snížená sazba by měla v příštím roce vzrůst na 14 procent, v roce 2013 by se obě sazby měly sjednotit na 17,5 procenta. Základní sazba je nyní 20 procent, snížená deset. Vláda chce tímto krokem získat prostředky na důchodovou reformu.
Poslanci by měli projednat i sociální reformu. Ta mimo jiné mění podmínky pro vyplácení rodičovského příspěvku. Pobírají ho všichni rodiče, kteří jsou s dítětem doma déle než půl roku. Výše rodičovské by se měla sjednotit na 220 000 korunách.
Matky či otcové, kteří si zvolí tříletou variantu, tak přijdou o 500 korun měsíčně, což se nelíbí ani nejmenší koaliční straně Věcem veřejným. Rodiče ve dvouleté či čtyřleté variantě si mírně polepší. Právě tříletou variantu volí asi 80 procent rodin.
Reforma dále počítá s tím, že by se zdravotně postiženým nově vyplácely pouze dvě dávky — na mobilitu a na pomůcky. Do těch se počítá například i pořízení motorového vozidla, zvláštní úpravy automobilu nebo bytu.
Změnit by se měl i systém posuzování zdravotního stavu kvůli přidělení příspěvků. Nově by se mělo zkoumat místo desítek úkonů jen deset oblastí. Podle Národní rady zdravotně postižených by někteří lidé mohli o podporu od státu přijít.
Cílem novely zákona o veřejných zakázkách je mimo jiné odstranit možnost „šití" zakázek na míru předem vybraným uchazečům. Limit pro povinné vypsání veřejné zakázky by se měl od roku 2014 snížit na jednotnou hranici milion korun.
Nově bude také povinné zveřejňovat informace o konečné ceně veřejné zakázky. Zákon uloží také zveřejnit všechny smlouvy na částky přesahující půl milionu korun, jejich změny a dodatky. Zadavatelé budou mít zároveň povinnost uchovávat dokumentaci o veřejných zakázkách po dobu deseti let.
Nový občanský zákoník klade větší důraz na osobnostní práva před majetkovými vztahy a ponechává více prostoru pro dohodu stran. Novými pravidly se tak bude řídit například dědictví, norma umožní například bez problémů věnovat umělecké dílo galerii. Bude možné si osvojit i zletilou osobu.
U náhradního mateřství pak zákon výslovně řekne, že druhá žena má právo si dítě osvojit. Bude také možné uzavřít dohodu o odděleném majetku, v takovém případě norma posiluje ochranu ekonomicky slabšího v manželském páru. Definice rodiny, manželství a rozvodu by měla zůstat v podstatě stejná jako v současnosti.