ODS napadla výsledek voleb v Krupce
ČTKObčanští demokraté si v návrhu na vyslovení neplatnosti voleb stěžují na údajné nakupování hlasů voličů. Krok ODS překvapil opoziční hnutí Zdravá Krupka, které se nejvíce angažovalo v soudních sporech o platnost loňského hlasování.
Občanští demokraté v pondělí u ústeckého krajského soudu podali návrh na vyslovení neplatnosti komunálních voleb v Krupce na Teplicku. V návrhu si stěžují na údajné nakupování hlasů voličů, řekla ČTK mluvčí soudu Irena Jeřábková.
Volby se minulou sobotu v Krupce opakovaly kvůli tomu, že se v loňském řádném termínu podle soudu za voličské hlasy také platilo. O návrhu ODS musí soud rozhodnout do dvaceti dnů, další stížnosti může přijímat do konce tohoto týdne.
Krok ODS překvapil opoziční hnutí Zdravá Krupka, které se nejvíce angažovalo v soudních sporech o platnost loňského hlasování. „Nejsem si jistý, co tím ODS sleduje, zda má vůbec všechny potřebné důkazy a jestli jí jde opravdu o to, aby soud volby zneplatnil," řekl ČTK lídr Zdravé Krupky a bývalý starosta Pavel Maleček.
Svou stížnost zřejmě podá i jeho hnutí. „Zítra (v úterý) máme jednání dalších subjektů a pak se uvidí, jestli se k nám někdo připojí. Ale my ji pravděpodobně podáme," doplnil Maleček.
Podle Puchara je takové podezření nesmyslné. „Chceme, aby to policie dotáhla do konce. Když se otevřou urny, budou se určitě na desítkách lístků opakovat stejné grafologické znaky a systém hlasování, což určitě nebude náhodné," řekl ČTK Puchar. V důkazech prý spoléhá především na policii a televizní záběry svědeckých výpovědí.
Volby vyhrálo se ziskem 20,83 procenta uskupení ČSNS 2005 a Šance pro město dosavadního místostarosty Zdeňka Matouše, které je z uplácení podezřelé. Matouš ale jakékoli podezření odmítá.
Ochotu spojit se s vítěznou stranou zatím projevili jen Sportovci pro Krupku; obě strany by v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu měly jen osm mandátů. Ostatní strany kvůli podezření z uplácení koalici dosud odmítaly.
Během voleb od řady místních obyvatel začaly prosakovat zprávy o opakovaném a jen lépe maskovaném kupčení s hlasy. „Přišli jsme tam, dali nám cash, obálku a vyplněný lístek. Bylo nás 200, 300 lidí," řekl novinářům jeden ze dvou místních, které k výpovědi možná přiměl vztek. Organizátor jim prý slíbil 300 korun, ale nakonec dal jen 100. „Zbytek si nechal on," dodal muž.
Média později citovala jednoho z obyvatel, který tvrdil, že jeden byt v jeho domě navštívilo během dne asi 80 lidí, kteří si šli zřejmě pro odměnu. Majitel bytu řekl, že to byli zájemci o koupi nemovitosti. Puchar kvůli těmto svědectvím podal trestní oznámení na neznámého pachatele.
Puchar v pondělí pro ČTK uvedl, že z kupčení s hlasy viní hned čtyři subjekty. Kromě Matoušova sdružení i Sportovce pro Krupku, Suverenitu a také Zdravou Krupku, která proti obchodům s hlasy nejvíce bojovala. První dvě sdružení už nařčení v minulosti čelila a odmítla je, Maleček ze Zdravé Krupky to dokonce označil za absurdní nesmysl. „To je ta jejich taktika, poplivat všechny okolo a pak se s těmi skutečnými viníky spojit," řekl.
Proti praxi nakupování hlasů se stát chystá zakročit. V novém volebním kodexu chystaném vládní koalicí se zřejmě objeví formulace, která umožní soudům jasněji rozhodovat o kupčení s voličskými hlasy.