Novela ruší některá omezení práce přes čas, prodlužuje zkušební dobu a usnadňuje propouštění. Vláda Ivety Radičové chce liberalizací pracovního práva snížit nezaměstnanost. I podle zaměstnavatelů ale nebudou mít změny očekávaný účinek.
Slovenská vláda ve čtvrtek schválila rozsáhlé změny zákoníku práce, které by dle jejího výkladu měly přispět ke snížení vysoké míry nezaměstnanosti. Předlohu ještě posoudí poslanci parlamentu, většina jeho ustanovení by měla platit od letošního září. Plánovaná úprava právní normy se však nelíbí ani zaměstnavatelům, ani zástupcům zaměstnanců. Zaměstnavatelé ji považují za nedostatečnou, odbory za nesolidární.
Nový zákoník práce má proti jeho současnému znění, který prosadil předchozí kabinet pod vedením levicového Směru-SD, částečně ulehčit přijímání i propouštění zaměstnanců. Novinkou je například prodloužení zkušební doby u vedoucích pracovníků na šest měsíců anebo zrušení souběhu odstupného a výpovědní lhůty. Vláda pravého středu očekává, že zákoník přispěje ke snížení počtu lidí bez práce, v březnu byla míra nezaměstnanosti nad třináctiprocentní hranicí, a patřila tak k nejvyšším v rámci Evropské unie.
Navzdory liberalizaci zákona jsou ale podle zaměstnavatelů navrhované úpravy nedostatečné. „Rozsah změn v návrhu není vzhledem k aktuální ekonomické situaci a dramaticky vysoké nezaměstnanosti dostatečný. Návrh zákoníku práce je z tohoto pohledu nedostatečně razantní,“ uvedla slovenská Asociace zaměstnavatelských svazů a sdružení.
Člen prezidia Republikové unie zaměstnavatelů a ředitel největší personální agentury na Slovensku Luboš Sirota upozornil, že v zákoníku práce stále zůstaly bariéry, které brání růstu zaměstnanosti. Očekává, že poslanci ještě novelu upraví. „Politická praxe říká, že nejradikálnější změny se dějí na začátku působení jakékoliv z vlád. Ta současná se v prvním roce svého vládnutí odhodlala pouze k ustrašené novele, která zaměstnavatelům a potenciálním investorům Slovensko dostatečně nezatraktivní,“ uvedl Sirota.
Odbory byly naopak za zachování současné podoby pravidel zaměstnávání, a na protest proti plánům vlády zorganizovaly několik demonstrací. Masivní protesty se jim zatím nepodařilo svolat, podobné akce na Slovensku nemají velkou podporu veřejnosti. „Chceme zákoník práce, který nebude obhajovat cíle kapitálu a přenášet rizika podnikání na zaměstnance,“ uvedl viceprezident Konfederace odborových svazů Vladimír Mojš.
Zástupci firem a pracovníků se až do poslední chvíle snažili u členů vlády prosadit své vlastní záměry, kabinet však dnes předložený materiál schválil bez výraznějších zásahů.