Na Slovensku skončilo připomínkové řízení k novému zákoníku práce, vůči němuž již od pondělí soustavně protestují zástupci zaměstnanců. Nově se proti dosavadnímu návrhu vymezili i zástupci firem, dle kterých jsou připravované změny nedostatečné.
Slovensko chystá velké změny v zákoníku práce, které by podle záměru ministerstva práce měly přispět ke snížení počtu nezaměstnaných. Současná verze právní normy, kterou prosadil předchozí kabinet pod vedením levicového Směru-SD, obhajuje spíše zájmy zaměstnanců. Chystaný zákoník má naopak posílit pravomoci firem. Jejich zástupci však tvrdí, že navrhovaná úprava je nedostatečná. Odbory proti liberalizaci právní normy tento týden zorganizovaly několik protestů.
Míra nezaměstnanosti na Slovensku v současnosti přesahuje 13procentní úroveň, a patří tak k nejvyšším v rámci Evropské unie. Na šestileté maximum vyskočila zejména kvůli negativním dopadům hospodářské krize, kvůli které mnohé podniky omezily činnost a zbavily se části pracovníků. Trh práce by podle současného kabinetu pravého středu mohla oživit pružnější pravidla zaměstnávání, navrhl proto například možnost prodlužování přesčasů nebo zrušení souběhu odstupného a výpovědní lhůty.
Tyto záměry odbory dlouhodobě kritizují, chtějí zachování současné podoby pravidel zaměstnávání. Na protest proti plánům vlády se zorganizovaly v Bratislavě od pondělí tři menší demonstrace. Zúčastnilo se jich několik stovek lidí, většími akcemi hrozí odbory na duben a květen. „Budeme pokračovat v dalších nátlakových akcích, ale to už budou razantnější věci. Nevylučujeme ani tvrdší stávky a protesty, které odbory mohou dělat tak, aby obhájily zájmy zaměstnanců,“ řekl ve středu ČTK Emil Machyna, předseda odborového svazu Kovo, který je nejsilnější odborovou organizací v zemi.
Masivní demonstrace ani prosazování požadavků stávkami však není na Slovensku obvyklé, protesty obvykle nemají podporu široké veřejnosti. Odbory se navíc otevřeně hlásí k levicovému Směru-SD, který po loňských parlamentních volbách skončil v opozici. Ačkoli se strana expremiéra Roberta Fica v současnosti těší největší oblibě, slovenská metropole, kde se demonstrace obvykle konají, tradičně volí spíše pravici.
S výhradami k chystaným změnám přišli ale také zástupci firem, kterým se nelíbí například zákaz obnovení zrušeného pracovního místa z organizačních důvodů nebo rozdílné délky výpovědní lhůty pro zaměstnance v závislosti od trvání jeho pracovního poměru. „Dnes nečelíme pouze těžké demagogii odborových předáků, ale také malé akčnosti resortu práce, který s legislativní změnou přišel. Návrh zákona ani zdaleka nenaplňuje očekávání zaměstnavatelů v oblasti potřebných změn,“ uvedl tento týden člen prezidia Republikové unie zaměstnavatelů Luboš Sirota.
Návrh nového zákoníku práce ještě nemá definitivní podobu, připomínkové řízení skončilo v pondělí. Ministerstvo práce dostalo na posouzení asi 600 připomínek. Vláda by se úpravou zákona měla zabývat koncem dubna nebo v květnu.