Lukašenkův režim nechal uzavřít redakce deníků Naša Niva a Narodnaja Volja. Oficiálně se tak stalo kvůli očerňování úřadů a poškozování veřejných zájmů. Podle opozice jde ale o další ze série represí, jež byly zahájeny po nedávném výbuchu v minském metru.
Běloruské úřady ve středu v rámci tažení proti místní opozici uzavřely dvoje nezávislé noviny a poslali na dva roky do vězení dalšího představitele opozice. Běloruské ministerstvo informací podle agentury AP uvedlo, že deníky Naša Niva a Narodnaja Volja byly uzavřeny kvůli politickému zpravodajství, které poškozovalo veřejné zájmy a očerňovalo státní úřady. Oba listy byly v minulosti už několikrát varovány, že k tomuto kroku úřady sáhnou, pokud nedojde k nápravě.
Pravým důvodem uzavření deníků je zřejmě způsob, jak informovaly o nedávném teroristickém útoku v minském metru. Při něm zemřelo 14 lidí a v nezávislých médiích a na internetu se objevilo množství dohadů, že autoritářský režim si mohl sám teroristický útok objednat, anebo že ho chce zneužít k ospravedlnění tvrdého postupu proti disentu a opozici vůbec. Podle běloruských zákonů stačí dvě formální varování úřadů na to, aby konkrétní média byla ze zákona zrušena.
Běloruský soud za účast na protivládních demonstracích po znovuzvolení prezidenta Alexandra Lukašenka loni v prosinci poslal na dva roky do vězení opozičního představitele Dmitrije Bondarenka. „Nejde o nic jiného než o represi vůči politickým oponentům,“ řekl u soudu Bondarenko, představitel opozičního hnutí Charta 97.
K trestům vězení od dvou do čtyř let bylo už za účast v demonstracích odsouzeno sedm představitelů opozice. Deset dalších opozičníků, včetně někdejšího prezidentského kandidáta Andreje Sannikava, na soud ještě čeká.
Naše Niva jsou nejstarší noviny v Bělorusku, které začaly vycházet v roce 1906. Měly náklad šest tisíc výtisků a na své webové stránce registrovaly denně asi 10 tisíc návštěvníků. Narodnaja Volja měla denní náklad mnohem vyšší, asi 30 tisíc výtisků.