Sociální demokracie neustoupí od návrhu na svolání schůze Poslanecké sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě. Výsledek koaličního kompromisu mění podle ČSSD už tak špatnou vládu, poznamenanou velkou nedůvěrou veřejnosti, ještě k horšímu.
ČSSD neustoupí od návrhu na svolání schůze Sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě, který podala v pondělí. Dohodnuté personální změny podle předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky jen zhorší pověst kabinetu. Podle prvního místopředsedy ČSSD Michala Haška dokončila vláda proces ztráty posledního zbytku důvěryhodnosti.
Bývalý elitní policista Jan Kubice není zárukou nestrannosti ministerstva vnitra, dosavadní ministr vnitra Radek John z Věcí veřejných dostal v pozici vicepremiéra pro boj s korupcí trafiku a premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas podle Sobotky nesplnil slib, že odstřihne vládní funkce od bezpečnostní agentury ABL.
„Výsledek koaličního kompromisu dokládá podle názoru ČSSD ztrátu soudnosti koaličních představitelů a jejich naprosté odtržení od reality života občanů v naší zemi. Už tak špatnou vládu, poznamenanou velkou nedůvěrou veřejnosti, mění navržené změny ještě k horšímu,“ uvedl Sobotka v tiskovém prohlášení.
Rekonstrukce vlády je podle sociálních demokratů pouhým špatným aprílovým žertem. Ve vládě nadále zůstává někdejší kmenový pracovník ABL, ministr školství Josef Dobeš, a kabinet se stále opírá o podnikatelský projekt Věci veřejné, které mají navíc problém s vysvětlováním svého financování, uvedl Sobotka.
Předseda sociálních demokratů poukázal také na to, že nastupující ministr dopravy Radek Šmerda, jehož si na ministerstvo přivedl dosluhující Vít Bárta, působil na ministerstvu obrany v době, která je kritizována kvůli hospodaření.
John nebude mít podle Sobotky v nové funkci žádné kompetence a bude „bloudit po Úřadu vlády a hledat, co má vůbec dělat". Předseda sociálních demokratů rovněž zkritizoval to, že vláda deklaruje šetření, a zřizuje přitom novou funkci. Nechápe, jaké zásluhy má John, když dostal „trafiku".
Sociální demokraté kritizují především nominaci Kubiceho na post ministra vnitra. Sobotka poukázal na to, že zatímco John byl před volbami najatý agenturou ABL, nyní do čela vnitra přichází přímo spolumajitel jiné agentury. Navíc se podle Sobotky podílel na manipulaci veřejného mínění takzvanou Kubiceho zprávou, jejíž části unikly na veřejnost před volbami 2006.
„Kubice je symbolem zneužívání policie k politickému boji. Jeho jmenování ministrem vnitra proto považuji za výraz naprostého šílenství a provokace," řekl Deníku Referendum místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. „Dohodu současných koaličních stran jsem nicméně očekával, avšak považuji ji za výsměch občanům,“ doplnil Dienstbier.
Podle Dienstbiera museli sice ustoupit všichni aktéři vládní krize, avšak podle jeho názoru nejvíce ze svých slibů a požadavků ustoupil předseda ODS a premiér Petr Nečas. „Před několika dny požadoval odchod z vlády těch ministrů, kteří jsou spojeni s bezpečnostní agenturou ABL, nakonec ale z jeho silných slov nezbylo nic. Dobeš i John ve vládě zůstávají,“ uzavřel Dienstbier pro Deník Referendum.
I podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky premiér Nečas opět nedodržel svůj veřejný příslib odvolat z vlády ministry spojené s firmou ABL. „Ve vládě zůstává jak ministr Dobeš, který v ABL pracoval, tak ministr John, kterého ABL angažovala do vedení Věcí veřejných před parlamentními volbami,“ doplnil Sobotka.
Podle předsedy sněmovního branného a bezpečnostního výboru Františka Bublana je pak koncepčně špatně, když bude v čele ministerstva policista. Bublan připomněl, že pod vnitro spadá například i Česká pošta a celá veřejná správa. „Mám z toho velké obavy. Manažersky na to nebude mít schopnosti," soudí Bublan.
Místopředseda Lubomír Zaorálek se zase pozastavil nad tím, že ve vládě zůstává ministr obrany Alexandr Vondra z ODS, ač v minulosti podle Zaorálka nedokázal ohlídat stamiliony na předsednictví EU.
Sociální demokraté s největší pravděpodobností vyvolají i mimořádnou schůzi Sněmovny, na níž by se mělo o kauze údajně předražené zakázky na některé služby při českém předsednictví Unii debatovat.
Koaliční kompromis podle sociálních demokratů neřeší příčiny vládní krize. Ostatně i z Věcí veřejných zaznívají hlasy, že dohoda koaličních stran je dočasná. „Personální návrhy jsou krajně problematické a zhorší již tak špatnou pověst vlády. Koalice neprovedla žádné programové změny ani změny ve způsobu prosazování reforem,“ uzavřel Bohuslav Sobotka.