Potvrzeno i čísly: rok 2016 byl opět nejteplejší
Radek KubalaPodle dat NASA, NOAA i brtiské Met Office byl minulý rok nejteplejším od počátku měření, a to už jako třetí v řadě. V letošním roce by měl trend pokračovat, i když pozvolněji. Odborníci v dané souvislosti varují před nenávratnými škodami.
Nasvědčovaly tomu prognózy i dlouhodobé trendy, nyní jde ale už o potvrzený fakt: rok 2016 byl zase nejteplejším od počátku systematického měření. Stěžejní data zveřejnily ve středu tři renomované instituce: americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA), Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) rozněž z USA a britská Met Office. Průměrný teplotní rekord překonal dle jejich zjištění loňský rok už jako třetí v řadě. Šestnáct ze sedmnácti rekordně teplých let přitom naměřili vědci po roce 2000.
Konkrétně dosáhlo oteplení v roce 2016 hodnoty +1,1 až +1,4 stupně Celsia v porovnání s předindustriální dobou. Současné množství CO2 v atmosféře lze přitom srovnat s obdobím před čtyřmi milióny let. Právě koncentrace CO2 se ustálila loni poprvé nad hladinou 400 částic na milion.
Vědci zabývající se vývojem klimatu varují v dané souvislosti před podceňováním situace, a to zvlášť v souvislosti s plány a představami nastupujícího prezidenta USA Donalda Trumpa, který chce podpořit rozvoj energetiky využívající fosilní zdroje. „Jakýkoliv politik zpochybňující výsledky studií vysoce kvalifikovaných vědců bude vědomě riskovat životy lidí na celé planetě,“ řekl Guardianu ředitel Granthamova institutu z London School of Economic Bob Ward.
Ačkoliv se na loňských teplotách podepsal i vliv klimatického jevu El Niňo, který vzniká oteplením Tichého oceánu v důsledku zeslabení Humboldtova proudu, hlavní příčinou jejich nárůstu je dle většinové shody expertů vypouštění uhlíku do atmosféry.
Ředitel Goddardova institutu přidruženého k NASA Gavin Schmidt pro Guardian poznamenal, že rok 2016 by byl rekordní i bez vlivu El Niňa. „Výsledky dokazují, že minimálně tři čtvrtiny oteplení způsobil člověk svou činností,“ potvrdil také v New York Times Michael E. Mann z Pensylvánské státní univerzity.
Nenávratné škody
Vlivem nadměrného oteplení planety vědci zaznamenávají rekordní záplavy, vlny sucha a veder, masivní bělení korálů, silné tropické bouře i obří lesní požáry.
Dalším významným důsledkem je rekordní tání ledu v Arktidě, což může dle vědců způsobit i četné nenávratné škody. Aktuální studie NOAA popisuje, že i průměrné množství arktického ledu bylo v uplynulém roce nejnižší v měřené historii.
„V Arktidě stoupá teplota dvakrát rychleji, než je celosvětový průměr. Masivní tání má za následek vystěhovávání některých vesnic na Aljašce, uvolňování metanu z permafrostu a zároveň mění fungování oceánských proudů po celém světě,“ řekl CNN generální tajemník Světové meteorologické organizace Petteri Taalas.
Kevin Trenberth z amerického Národního institutu pro atmosférický výzkum přitom odhadl v dané souvislosti kvalifikovaně škody způsobované změnami klimatu na desítky miliard dolarů ročně. „Zmírňování klimatických změn si vyžádá nemalé prostředky, nicméně škody jimi způsobené budou stát mnohonásobně víc,“ dodal Guardianu Trenberth.
Letošní rok
Výhled pro letošní rok není podle vědců o moc příznivější. Ačkoliv se v posledních letech množství vypouštěných emisí do ovzduší snižuje, a to zejména díky změnám v energetice ekonomických gigantů jako jsou Spojené státy a Čína, stále vypouštíme větší množství CO2, než je planeta schopná absorbovat.
Zároveň však letos vědci neočekávají teplotní rekordy, které naměřili v loňském roce. „Ačkoliv některé roky budou teplejší než jiné, celkovým trendem je drastické oteplení planety, které neustane, dokud bude stoupat množství uhlíku v atmosféře,“ vysvětlil CNN Gerald Meehl z amerického Národního institutu pro atmosférický výzkum.
Pokud jde o konkrétní události a projekty v začínajícím roce, jež mohou klima významě ovlivnit, panují největší obavy ohledně politiky již zmíněného Trumpa, v jehož kabinetu bude sedět mnoho klimaskeptiků, a nových těžařských děl, mezi kterými vyčnívá australský projekt Carmichael.
Právě dění v australském Queenslandu, kde by měla vzniknout soustava jedenácti uhelných dolů, bude podle komentátorů nejspíše jedním z nejdůležitějších ekologických témat letošního roku. Na místě se již dnes připravují mohutné protesty.
Další informace:
The Guardian 2016 hottest year ever recorded — and scientists say human activity to blame
CommonDreams.org 2014 Was Hottest Year Ever Recorded. Then It Was 2015. Now It's 2016.
The New York Times How 2016 Became Earth’s Hottest Year on Record
CNN 2016 was the hottest year on record -- again