Teplota planety Země v únoru dosáhla šokujících hodnot
Radek KubalaVědci z NASA ohlásili, že měsíc únor byl nejteplejší od počátku měření, navíc teplotní skok je zcela mimořádný. Výsledky předčily všechna očekávání. Někteří z vědců mluví o klimatickém stavu ohrožení.
Teplota planety Země letos v únoru ohromujícím způsobem překonala všechny dříve naměřené hodnoty. NASA informovala o tom, že teplota planety v únoru byla o 1,35 stupně Celsia vyšší oproti průměrům naměřeným v letech 1951 až 1980. Oteplení navíc poprvé v historii dosáhlo průměrné teploty více než jeden a půl stupně oproti předindustriální době, což je horní mez stanovená poslední klimatickou konferencí v Paříži.
Letošní únor se nestal pouze nejteplejším měsícem v historii měření NASA. Oteplení poskočilo o 0,2 stupně oproti lednu, který byl sám o sobě výjimečně teplým měsícem. Gawin Smith, ředitel Goddardova institutu v NASA, výsledky na twitteru zhodnotil krátkým „Wow“. „Normálně nekomentuji výsledky měření jednotlivých měsíců, ale poslední měsíc byl mimořádný,“ uvedl rovněž na twitteru Smith.
Vysoké teploty zjistila NASA především na severní polokouli, kde naměřila oteplení o více než dva a půl stupně od začátku měření. V Arktidě dokonce naměřili teplotu vyšší téměř o pět a půl stupně. „Výsledek je skutečným šokem a další připomínkou postupujícího nárůstu oteplení planety, způsobeného lidskou činností a vypouštěním skleníkových plynů,“ napsali ve svém blogu vědci Jeff Masters a Bob Henson.
Dramatický nárůst teploty v prvních měsících letošního roku souvisí s fenoménem El Niňo, který popisuje oteplením Tichého oceánu v důsledku zeslabení Humboldtova proudu. Nicméně tentokrát jsou naměřené hodnoty ještě mnohem vyšší, než při posledním mimořádném El Niňu v roce 1998.
„Ocitli jsme se v klimatickém stavu ohrožení. Výsledky měření jsou naprosto odzbrojující a bezprecedentní,“ řekl Stefan Rahmstorf z německého institutu pro výzkum účinků klimatické změny pro Firefax media.
Další informace:
Slate Our Planet’s Temperature Just Reached a Terrifying Milestone
Guardian February breaks global temperature records by 'shocking' amount
The Sydney Morning Herald 'True shocker': February spike in global temperatures stuns scientists
NASA GLOBAL Land-Ocean Temperature Index in 0.01 degrees Celsius base period: 1951-1980