Proč DR končí na Twitteru a proč vás zveme na Bluesky
×

Profil čtenáře:
Tomáš Fiala

TF
Profese: odborný asistent VŠ
E-mail: tomfia@volny.cz
Migrační přírůstek v té prognóze se předpokládá 30 tisíc osob ročně+

Zvýšení produktivity práce by samozřejmě pomohlo zabezpečit rostoucí počet seniorů, ovšem pouze v případě, že ty PRODUKTY PRÁCE by byla rozděleny ve prospěch celé společnosti.

Představme si pro jednoduchost společnost, která chová husy. Má 100 členů a denně „vyprodukují“ 25 hus. Každý má čtvrtku husy, tedy se všichni slušně najedí (omlouvám se vegetariánům, sám také jím maso pouze velmi zřídka), ale moc jim toho nezbude.

Díky inovacím se podaří zařídit, že se produkce hus zvýší na 50 denně, přitom stačí, aby se o ně staralo 50 lidí. Produktivita se tedy zvýšila čtyřnásobně. Co se ale může dít. Jsou dvě možnosti.

A) Společnost se rozdělí na 2 půlky. První se stará o husy od pondělka do středy, druhá půlka od čtvrtka do soboty, v neděli se husy o sebe postarají samy. Každý má nyní denně půlku husy a může si část dát do mrazáku na důchod.
B)
C) Ti úspěšnější se budou o husy starat celý týden, ty méně úspěšné pošlou, ať si jdou hledat jiný způsob obživy. Nyní má půlka lidí na talíři celou husu, druhá půlka hladoví. A přitom mají 4x vyšší produktivitu práce.

A ještě ekologická poznámka.

Z hlediska trvale udržitelného rozvoje je ta varianta A jedinou cestou, jak prosazovat omezení dalšího chovu hus. Aby ještě zbyla nějaká tráva, kde si mohou hrát děti, kde se mohou milovat milenci, kde si mohou lidé lehnout a jen tak koukat do mraků.

V té variantě B je těžko říci těm hladovým, že už se v zájmu trvalé udržitelnosti produkce hus zvyšovat nebude, protože půl husy na člověka je přece dostačující.