Profil čtenáře:
Robert Bezděk

RB
Profese: učitel a publicista
Krvelačné komáry a ovády také zabíjím naprosto nekompromisně, ostatní hmyz jen pokud mě nějak obtěžuje. Přiznávám se také, že jsem v dětství vzduchovkou zastřelil vlaštovku a na svém kole u rybníka jsem najížděl do malých skákajících žabek. Snad mi to jednou u posledního soudu odpustí.
Nechci Vás ani nikoho dalšího o ničem přesvědčovat a už vůbec ne manipulovat. Já jsem jen vyjádřil nějaký svůj postoj a rozhodně si nedělám ambice, že bych tímto článkem něco změnil. Ono ho asi ani moc lidí nečetlo a u těch co četli, zřejmě nevyvolal potřebu nějak reagovat. Kromě Vás se jaksi do diskuse nikdo další nezapojil.
Nechystám petici, která by požadovala zákaz prodeje masa, nebudu blokovat přístupové cesty k jatkám ani nepřipravuji bombové útoky v masokombinátech.
Jak správně píšete: většina lidí maso žádá - proto se pro ně maso vyrábí. Já jsem jen vyslovil spíše určité přání než očekávání, že někdy v budoucnu se třeba lidé rozhodnou maso nejíst. Tímto konstatováním bych už rád naši debatu ukončil. Škoda že se do diskuse nezapojil také někdo další.
Nejlépe by bylo, kdyby člověk kvůli masu, kůži a dalšímu "hospodářskému využití" zvířata nechoval a nezabíjel. V přírodě se, jak známo, některá zvířata požírají navzájem. Člověk jako možná trochu "vyšší tvor" by se k tomu přidávat nemusel.
Za prvé - nemám nic proti kaprům v rybníce. Namačkáni jsou v těch kádích při prodeji.
Za druhé - co třeba maso nejíst nebo ho alespoň jíst méně? Pokud se něco dělá věky, tak to ještě neznamená, že je to dobře. Války se taky vedou po tisíciletí, ale asi málokdo je pokládá za prospěšné.
Zoocida je asi stejně hezky vymyšlené slovo jako genocida. Chci tím říct, že masové zabíjení zvířat a lidí je mi stejně odporné v obou případech.
Pokud chcete masem nasytit rozrůstající se lidstvo, tak asi neuvažujete vhodným směrem. Třeba produkce hovězího masa je neuvěřitelně drahá a z ekonomického i ekologického hlediska nevýhodná.
Některá zvířata mohou žít, protože je chováme, abychom je časem zabili a snědli. Tito tvorové by měli být vděční, že mohou několik týdnů, měsíců či dokonce let žít namačkáni někde na roštu nebo v kleci, zatímco lidé do nich cpou antibiotika a růstové hormony. Opravdu nevím, jak vhodněji nazvat dnešní moderní průmyslové velkochovy a jatka než jako masové vyhlazovací koncentrační tábory pro zvířata. Pokud mluvíme v souvislosti s cílenou likvidací nějakého národa o genocidě, můžeme v případě systematického zabíjení určitých druhů zvířat mluvit třeba o zoocidě. Genocida se ale většinou odehrává jen určitou dobu na omezeném prostoru. Zoocida prasat, krav, býků, ovcí, koz, kuřat nebo ryb ale probíhá víceméně globálně už po staletí a tisíciletí.