Proč DR končí na Twitteru a proč vás zveme na Bluesky
×

Profil čtenáře:
Aleš Chmelař

AC
Profese: Výzkumník
Jan Kopecký:
Samozřejmě bych nejraději nerozděloval a nehovořil v termínech "my a oni", ale realita je taková, že vstřícný a solidární přístup zneužívají agresivní země hrozící vetem při každé příležitosti, kdy jim to přináší politické body. Jestliže se budeme tvářit, že odchod VB je nemožný, dáváme tím Cameronovi bianco šek na jakékoli vydírání. To musí přestat. Tit for tat, na hrubý pytel hrubá záplata, jak se do lesa volá... je jedno, jak se to konceptualizuje. Na vydírání nelze reagovat jen nastavováním tváře na další políček.
Blafování, ztráty, zisky a vzájemná kontrola, to je bohužel realita současné Evropy. Tím, že budeme předstírat, že neexistují nahráváme právě těm, kteří nedokáži uvažovat v jiných než těchto termínech.

Honza Macháček:
Úplně souhlasím. Myslel jsem na Skotsko několikrát, kdovíproč jsem jej pak zapomněl zmínit. Většina z přesvědčených britských Evropanů, které znám, jsou právě z Walesu nebo ze Skotska. I mně osobně vadí, když se v postoji k EU hází Skotové a Angličani do jednoho pytle. Absence Skotska v unii by pro mě byla asi největším zádrhelem taktiky ostrakizace VB. Zároveň ale doufám, že eventualita kladného referenda k vystoupení VB v unii, přispěje k "pozitivnímu" výsledku referenda o nezávislosti Skotska, kterému fandím ze všech autonomistických hnutí v Evropě rozhodně nejvíc.