Škárka předal městskému státnímu zastupitelství dokumenty, které podle něj dokládají sledování politiků agenturou ABL či okolnosti financování VV. Podle Petra Skokana z VV Bárta přiznal, že Škárkovi 170 tisíc dal. Mělo jít o půjčku, o kterou ho Škárka požádal.
Poslanec Jaroslav Škárka ve středu předal Městskému státnímu zastupitelství v Praze materiály týkající se zákulisí Věcí veřejných. Řekl to ČTK. Kromě dokumentů, které podle něj dokládají například sledování politiků v Praze 1 agenturou ABL či okolnosti financování nejmenší vládní strany, předal státnímu zástupci i obálku se 170 000 korunami.
Tvrdí o nich, že je minulý týden dostal od neformálního lídra Věcí veřejných a ministra dopravy Víta Bárty. Na obálce jsou podle něho Bártovy otisky prstů. Poslanec Věcí veřejných Petr Skokan pak podle serveru iHNed.cz ve středu Radiožurnálu řekl, že mu Vít Bárta přiznal, že skutečně Škárkovi 170 tisíc dal. Mělo ale jít o půjčku, o kterou prý sám Škárka požádal.
Škárka ovšem ČTK řekl, že peníze od Bárty dostal jako platbu za to, že má prosadit zrušení klubu Věcí veřejných v Plzni, který se stavěl proti spolupráci s bývalým primátorem města Pavlem Rödlem, již prosazoval Bárta. „Měl s námi spolupracovat bývalý primátor. Plzeňskému klubu se to nelíbilo, proto měl být zrušen," řekl dnes ČTK Škárka.
„Samozřejmě jsem předal pro potřeby policie bankovky i obálku, ve které mi byla předána," řekl ČTK Škárka. V krátkém tiskovém prohlášení, které poskytl jen o chvíli později, uvedl, že obálky se dotýkal jen on sám a Vít Bárta. „Myslím si, že minimálně ty peníze a další věci jsou velmi průkazné," uvedl Škárka.
Kvůli podezření z korupce, sledování své osoby i politiků v Praze 1, pomluvu a podivné praktiky Věcí veřejných při zajišťování loajality poslanců podal dnes také Škárka trestní oznámení. „Dostavil se osobně na Městské státní zastupitelství v Praze a podal trestní oznámení," potvrdila ČTK mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová s tím, že další podrobnosti nebude sdělovat.
Škárka uvedl, že na zastupitelství poukázal i na další skutečnosti, které údajně potvrzují jeho sledování. „Předal jsem dokumenty prokazující sledování některých politiků," uvedl v prohlášení.
Materiálů prý předal dohromady desítky stran. Má údajně také k dispozici smluvní dokumenty, které museli vybraní kandidáti uzavírat při kandidatuře do zastupitelstev měst a obcí v Praze 1 v roce 2006. Podle něho se vztahují „k podivným praktikám Věcí veřejných".
Škárka se v tomto případě zmínil o smlouvě, kterou musel se stranou uzavřít, aby se mohl z prvního místa kandidátky ucházet o pozici v zastupitelstvu Prahy 1. „Byl jsem něčím povinován," komentoval stručně obsah smlouvy s Věcmi veřejnými.
Podle politologa Jiřího Pehe je celá kauza kolem Jaroslava Škárky poslední fází sebedestrukce Věcí veřejných. „Jak jsem již řekl mnohokrát, Věci veřejné nejsou standardním politickým útvarem, nýbrž soukromou firmou podnikající v politice. Podle mého názoru je ale budoucnost Věcí veřejných nezachranitelná,“ uvedl Pehe v rozhovoru pro Deník Referendum.
Jiří Pehe si myslí, že se celá věc sice — jako už v České republice mnohokrát — utopí v policejním vyšetřování. To ale podle jeho názoru nemění nic na kritickém stavu vládní koalice.
„Petr Nečas by měl začít intenzivně jednat. Pokud před několika měsíci odvolal Pavla Drobila, neměl by nyní na nic čekat a ihned odvolat Víta Bártu z postu ministra dopravy. Problémem ale je, že by to vedlo k rozpadu koalice,“ řekl Jiří Pehe.
Podle politologa lze nyní očekávat dva scénáře. Prvním z nich je, že se vláda pod tlakem událostí zhroutí. „Pravděpodobnější variantou vývoje ale podle mne je rozštěpení poslaneckého klubu Věcí veřejných, neboť odstředivé tendence budou po této kauze nebývale silné. Někteří z politiků Věcí veřejných budou chtít zavčas vystoupit z potápějící se lodi, kterou nyní Věci veřejné připomínají,“ myslí si Jiří Pehe.
„Ti z poslanců Věcí veřejných, kteří si budou chtít uchovat jakousi politickou budoucnost, pak vstoupí buď do ODS, nebo TOP 09. Tyto dvě strany disponují devadesáti čtyřmi poslanci, a tak budou potřebovat pouhých sedm přeběhlíků k tomu, aby měli v Poslanecké sněmovně většinu,“ uzavřel Pehe pro Deník Referendum.
Vládní koalice ve středu na jednání vlády kauzu neřešila. Po jednání kabinetu to novinářům řekli ministři práce Jaromír Drábek z TOP 09 a spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS. „My v tuto chvíli, a teď mluvím za TOP 09, máme informace pouze z médií. Nechceme přijímat nějaká zásadní stanoviska na základě mediálních zpráv," řekl Drábek.
Problém prý musí vyřešit především Věci veřejné, jeho strana věc pokládá za velmi závažnou, je ale potřeba ji nejprve vyjasnit. „Určitě to bude i tématem oficiálních jednání TOP 09," dodal.
Pospíšil uvedl, že ministr Bárta se dnešního jednání vlády neúčastnil. „Bude klíčové, aby byla celá věc vysvětlena..., jsme na velmi tenkém ledu," podotkl. Také on považuje Škárkovy informace o platbách za loajalitu za závažné. „V žádném případě nemohou být jen tak zameteny pod koberec," uvedl Pospíšil. Jeho stranický kolega a ministr obrany Alexandr Vondra novinářům řekl, že věc musí probrat grémia koaličních stran.
Škárka, někdejší výkonný místopředseda Věcí veřejných, se na státního zástupce obrátil den poté, co jej Věci veřejné vyloučily ze strany i z poslaneckého klubu. Důvodem bylo, že porušil etický kodex strany.
Poslanec před několika dny řekl týdeníku Respekt, že dostával peníze za mlčení o stranickém financování. Svá slova později odvolal a označil za mystifikaci. V úterý ale opět obrátil s tím, že od Bárty naposledy před týdnem dostal 170 000 korun. Věci veřejné jeho nařčení odmítají.