Poslanec a výkonný místopředseda VV Jaroslav Škárka v rozhovoru pro MF Dnes opět uvedl, že od září pobíral měsíčně 55 tisíc korun za loajalitu. ČTK zároveň poskytl vyjádření, že míní vystoupit z klubu VV i ze strany. Poslancem chce však být dál.
Poslanec Jaroslav Škárka plánuje vystoupit z poslaneckého klubu vládních Věcí veřejných a rezignovat na všechny stranické funkce. Vystoupí i ze strany. Uvedl to pro ČTK ve chvíli, kdy o jeho případu začíná jednat poslanecký klub VV.
Doposud výkonného místopředsedu Věcí veřejných zviditelnilo v posledních dnech přiznání, že za loajalitu a mlčení o stranickém financování dostával od čelních představitelů VV peníze. Poprvé to řekl reportérce týdeníku Respekt. Pak ovšem tvrdil, že účelově mystifikoval.
Nyní své výroky opět obrátil. Deníku MF Dnes totiž Škárka řekl, že od října takto pobíral měsíčně 55 tisíc korun. Minulý týden prý také dostal 170 tisíc přímo od Bárty. „Dostal jsem částku 170 tisíc. Dal mi to osobně u sebe doma v bytě," uvedl pro deník v pondělí večer, po svém návratu ze služební cesty do Kazachstánu.
„Dostal jsem, tuším, že od října, 55 tisíc každý měsíc. Byla mi předávána obálka. Nejprve panem (poslancem Radimem) Vysloužilem a potom panem (Michalem) Babákem. Ty peníze jsem normálně využíval," řekl Škárka MF Dnes dále. ČTK v úterý nicméně sdělil, že do středy se ke svým slovům pro deník nebude vyjadřovat.
Ministr dopravy a neformální lídr strany Vít Bárta před začátkem úterního mimořádného jednání klubu situaci odmítl komentovat. Dle první reakce titulárního předsedy VV Radka Johna ale došli lidé z Věcí veřejných k přesvědčení, že se poslanec „zbláznil".
ČTK Škárka řekl, že jeho rozhodnutí rezignovat na všechny stranické funkce je definitivní. Dospěl k němu prý v úterý. „Mně se moc nelíbily výroky mých kolegů," uvedl důvod svého kroku.
„Vystoupím z Věcí veřejných, rezignuji na funkci výkonného místopředsedy a odstoupím z klubu Věcí veřejných," dodal Škárka.
Tématem se zřejmě bude zabývat i středeční zasedání koaličních politiků ve formátu K9. Předseda sněmovního klubu TOP 09 Petr Gazdík pro ČTK uvedl, že do té doby se ke kauze jeho strana vyjadřovat nebude. Mystifikace na téma korupce je podle něj vážnou záležitostí, kterou je třeba vysvětlit. Už v pondělí požádal o vysvětlení i premiér a předseda ODS Petr Nečas.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka už vyzval Věci veřejné, aby jednoznačně vysvětlily toto vážné korupční podezření, vysvětlení by přitom dle Sobotky měl požadovat i předseda vlády Nečas, předsedkyně Poslanecké sněmovny Němcová a také orgány činné v trestním řízení a daňová správa.
„Pokud někteří poslanci Věcí veřejných upláceli či se nechávali korumpovat vedením strany, měli by okamžitě rezignovat na poslanecký mandát,“ nepochybuje Sobotka.
Škárka se do středu mediální pozornosti nedostal poprvé. Dříve proslul svými krajně až extrémně pravicovými výroky. Sám se totiž na rozdíl od Věcí veřejných, které chtějí být středovým subjektem, považuje za pravicového politika. Také na prosincové ideové konferenci VV se výkonný místopředseda strany profiloval jako zastánce razantních pravicových reforem.