Levicový Nečas a pravicová ČSSD?

Lukáš Kraus

Je s podivem, že se premiér České republiky Petr Nečas a jeho vláda nepřipojili ke škrtací neoliberální alianci „Paktu pro euro“. Je to vlastně důkaz od reality odtržené české vládní politiky, nepřipojit se k vlastnímu programu, šitému stranám vládní koalice na míru.

ČSSD se tváří proevropsky, přitom na názor svých přátel, evropských partnerů, expertů v rámci PES ohled nebere, vlastně jsou někteří přátelé schopni dokonce podporovat neoliberální škrtací stroj „Paktu pro euro“, jelikož všechno, co vyleze z Evropské rady či Evropské komise, je zákonitě svaté, nechci rovnou říkat svaté lejno. Hlavně prý být u toho a případně to za něco vyměnit. ČSSD bohužel nějak nereflektovala, že levicová politika nemá vůbec žádnou pozici ani v Evropské komisi, tím méně v Evropské radě. ČSSD opakuje většinou prázdné fráze, až na pár expertů a europoslanců vlastně netuší, o čem se v Evropě diskutuje. Zjevně se tedy chystá prohrát i další a další volby do Evropského parlamentu. To je defétismus, to je vlastně v tomto případě suplování pravicové politiky v ČR, to je nadbíhání ratingovým agenturám.

Paktu pro euro je zabudován mechanismus, kterým bude Evropská komise dohlížet na tempo růstu mzdových prostředků. Tedy v první řadě se připravte na utahování již tak utáhnutých opasků. Dále jsou tam takové vyvoněné záležitosti jako koordinování důchodových systémů ve směru jejich vyvedení na burzu, úsporná opatření na lidech, omezení růstu mezd. Proto odbory s tímto paktem nesouhlasí. Proti Paktu pro euro demonstrovalo přímo v Bruselu přes dvacet tisíc odborářů s jasným heslem „Ne Paktu pro euro — Ano paktu solidarity”.

Že se premiér České republiky Petr Nečas a jeho povedená, či spíše nepovedená, vláda nepřipojila ke škrtací neoliberální alianci „Paktu pro euro“ je prazvláštní. Je to vlastně důkaz ideologické hyperdemence a od reality odtržené české vládní politiky, nepřipojit se k vlastnímu programu, šitému stranám vládní koalice na míru.

Souhlasím s pomocí zemím ohrožovanýcm spekulativním kapitálem, souhlasím se zřízením stálého fondu, ale s tímto paktem a jeho cílem, tedy proškrtat základy evropského sociálního modelu, ostře nesouhlasím a neberu jako federalista ani omluvy nějakou stádní jednotou. Já ve stádu nebudu nikdy podporovat zjevně defektní programové cíle, další přenášení výsledků krize na zaměstnance.

Jsem poslední, kdo chce rozkládat jednotu EU, ale budu první, kdo bude potírat jedinou správnou, svatou cestu, jedinou cestu škrtání, demontování evropského sociálního modelu, tedy modelu mezilidského soužití. Stádnost za jedinou pravdou, to je dle mého to nejhorší, co můžeme dělat. Upozorňuji, že toto mé stanovisko je naprosto většinové v soc.dem. evropském hnutí, tedy jestli někdo narušuje „jednotu", je to třeba ČSSD, která to opravdu nemá zapotřebí.  Např. Dánsko se k Paktu pro euro připojilo až po tvrdém vyjednávání, kdy vládní koalice liberálů a konzervativců levicové opozici písemně potvrdila, že přístup k Paktu pro euro nezahrnuje přístup k jednotné měně a že si země zachová naprostou suverenitu v oblasti finanční politiky.

Dokonce i odcházející prezident Bundesbank Axel Weber nedávno ve Financial Times celý mechanismus kritizoval, jelikož stabilizační fond může po roce 2013 sice poskytnout finanční pomoc zemím eurozóny v naléhavých případech, ale dodává, že jen za podmínky nesubvencovaných úrokových sazeb a tvrdých reformních programů. Jinými slovy, forma je jistou verzí evropského MMF. 

Finský ministr financí Jyrki Katainen přiznává, že i on je zmatený všemi návrhy, které poletují vzduchem. Ani on není žádným fanouškem tzv. paktu o zvýšení konkurenceschopnosti (součást ESM), tedy iniciativy z Německa a Francie.

„Téměř všechny návrhy jsou ve prospěch zlepšení konkurenceschopnosti. Ale jak to udělat nejlépe. Nejsem si jistý, že německo-francouzský návrh je nejlepší způsob, " řekl (ANB-NTB)

Jsou dvě protikrizové koncepce, obě legitimní, European Stability Mechanism (ESM) je tou neoliberální a vůbec tady nejde o jednotnou evropskou měnu, to je to poslední, o čem se diskutuje.

Pakt pro euro vůbec není nějaký kompromis. To je jako souhlasit přímo s programem vlády Petra Nečase. Argument, že máme sedět za jednacím stolem a tak můžeme ovlivňovat něco, co už je dávno o nás bez nás dohodnuto, to je hluchý argument. Přitakáváním této politice naopak dosáhneme zaručeně jednoho, nevyhrajeme ani další volby do EP.  Hájit se tím, že „socialističtí premiéři“ také souhlasí, přitom jsme všichni vydírání ratingovými agenturami, to není ani dobrý začátek diskuse. To je spíše k pláči. Proto souhlasím s expertním stanoviskem PES k této věci, se stanoviskem odborů napříč EU, ne s ČSSD.

ČSSD chce snížit nezaměstnanost reformou trhu práce, sníží ochranu a seškrtá zákoník práce. Souhlasí, že za krizi můžou jedině zaměstnanci, penzisté, jelikož si žijí nad poměry. Souhlasí, že se musí zmrazit mzdy („Euro plus pakt", který vznikl v Berlíně, vidí kroky ke konkurenceschopnosti v tom, že členské státy přijmou např. zvýšení věku odchodu do důchodu a propojí úroveň mezd s produktivitou). Souhlasí, že se nebude investovat do nových pracovních míst, ale bude se plošně škrtat. Souhlasí s reformou penzijního systému dle EK, tedy vyvedení na burzu. ČSSD souhlasí, že o mzdách se bude rozhodovat v Bruselu, ne v ČR, jak varovně upozorňují ve Švédsku. ČSSD totiž souhlasí s European Stability Mechanism (ESM).

Na „Pakt“ mám minimálně stejný názor jako Party of European Socialists (PES) President, Poul Nyrup Rasmussen.

Tento text se nestaví proti evropské integraci, není namířen proti jednotné evropské měně a už vůbec se nestaví proti solidární pomoci zemím, které jsou vydírány spekulativním kapitálem.

  Diskuse
  April 4, 2011 v 9.20
  Se záchranou společné měny souhlasím, souhlasím s hlubší integrací, specielně daňových a sociálních politik, s návrhem Paktu pro euro ale souhlasit nemohu. Je to vlastně další MMF, to není o pomoci (pomohlo se nějak Řecku? Já vidím spíše opak, dále a dále do toho zabředává, to není pomoc), to je o destrukci evropského sociálního modelu, vlastně přiznání, že evropský sociální model si mohu dovolit udržet pouze bohaté země. Je to vlastně resuscitace neoliberální politiky, která nás přesně do finanční, mravní krize dovedla. Tedy škrtaní státu, občanů pro větší a větší konkurenceschopnost, to není dobrý začátek diskuse. Souhlasím ale, že je nutné krizi řešit společně s partnery, tedy koordinovaně, ne v národních státech. Jak ale řešit krizi, na to jsou na levici a pravici diametrálně odlišné názory. Levice preferuje modernizaci, investice do nových pracovních míst, konzervativci škrty státu a vystrašené podlézání spekulativního kapitálu, spekulativním fondům, bankám, které státy musely sanovat po splasknutí bubliny 2008. Proto jsou státy předlužené, ne proto, že máme v Evropě evropský sociální model, ochranu zaměstnanců zákoníky práce.
  April 4, 2011 v 10.43
  ČR o EU nediskutuje, vlastně jasným důkazem je, že EU (EK, ER, EP) je chápána jako levicové spiknutí, proto potom Nečas nepodpoří ani svou vlastní politiku v rámci EU a musí to za něj udělat ČSSD, to je téměř absurdistán. To je úplně nejhorší pozice pro občany ČR, jelikož jim politická reprezentace servíruje naprosto falešný obraz stavu věcí, ideologicky zaplevelený, odtržený od reality.
  April 4, 2011 v 11.20
  Nejabsurdnější na celé diskusi o Paktu pro euro je bezesporu to, že jeden z největších podporovatelů evropské integrace, federalista, člověk, který už dávno necítí hranice, je brán prý proevropskou ČSSD jako černá ovce, která boří přátelům jejich bábovičky na pískovišti, jelikož informuje občany o situaci.
  PM
  April 4, 2011 v 11.29
  Ano, pomyslel jsem si:
  Evropská politika zůstává v ČR stále zoraným polem neoraným. Nerad se schovávám za příčnou neschopnost evropských politiků čelit omylům stále působící periody neoliberálí politiky. Ale u sousedů dominují občanům politici příkladně typu Merkel, a zde je občanstvu dominátorem Klaus.
  Jaké politice as zde může pšenka kvésti, když ze sousedního pole západní vítr plevel zanáší.
  April 4, 2011 v 11.55
  Pane Krausi, hrubě pomlouváte Českou sociální demokracii, asi hlavně proto, že ste si nedal práci prostudovat její obsáhlý programový dokument přijatý na sjezdu, který tu byl ostatně stručně a přehledně představen. Názory jednotlivce nepřiměřeně a nespravedlivě představujete jakno politiku strany.
  Lze pochopit, že "škrtání státu" zbytnělého, byrokratického, korporativistického, marnotratného, zadluženého (přívlastek nechť si každý vybere podle své ideologické orientace) je pro levici "sadomasochistická záležitost" a je dobře, že to autor po svém napálil. Konec konců je třeba si vydiskutovat, jakou že ociální Evropu vlastně levice chce. Nicméně dělat z Nečasova vládního odmítnutí paktu doklad toho, že a) nechápe své kumpány na pravici a b) chová se jako levičák, je hluboký omyl. České odmítnutí paktu je naopak zářným výkonem české pravice, která se posouvá a namísto neoliberalismu začíná vyznávat nacionálně konzervativní izolacionismus. Rozdíly mezi pravicí a levicí nejsou tak jednorozměrné, jak to vidí Lukáš Kraus. Je vícero míčů ve hře a vícero sporných témat. I levice může mít dobré důvody pro přijetí paktu a pravice může proti němu brojit - což je právě náš český případ.
  April 4, 2011 v 12.19
  To jsem rád, že začala diskuse. Profesor Štampach odpustí, ale programové dokumenty ze sjezdu jsou jedna věc, druhou zůstávají mediální výstupy a konkrétní politika. Doporučuji minimálně poslední blog Jiřího Havla a dále si vystopovat výstupy dalších sociálních demokratů, které se dají shrnout do pozice, hlavně být u toho, je jedno, že s tím nemůžeme moc souhlasit, hlavní je jednat, přitom už je to dojednáno.

  Milan Znoj zde nastínil ale hlubší obraz a jsem za něj rád. Rozhodně mi nešlo o nastínění pozice pana Nečase a jeho vlády, tu nechápu, ostatně to vidím naprosto přesně jako Milan Znoj. Právě proto název článku takový, jaký je, jelikož ČSSD není v tomto tématu zatím lepší, tedy nešla do hloubky a spokojila se vlastně s konstatováním, takovým tím klasicky servilním, že nemáme být v izolaci.
  Politici, zástupci jednotlivých ideových proudů v institucích EU dělají pouze svou politiku, ke které mají od občanů mandát. Jaké lidi si tam občané navolí, takovou mají politiku, včetně toho, jaké lidi si navolí do jednotlivých vlád členských zemí. To je fér. Nefér je to nepochopení na levici, kdy nechodíte z předpojatosti volit do Evropského parlamentu a pak si stěžujete, že EU nedělá levicovou politiku.
  V rámci PES chápeme, že to můžeme změnit jedině tím, že budeme alternativou, že budeme předkládat alternativní koncepce a to se děje. Stačí se podívat na www.pes.org.
  ČSSD zatím v této oblasti k alternativní pozici nedospěla, naopak si vystačí si přitakáváním. Já jsem federalistou, necítím už téměř hranice, jsem Evropanem, člověkem, kterého prý Václav Klaus nezná. Proto mi odpusťte, že už se na tu nepolitickou, ideologickou, naprosto převrácenou, nekonkrétní a od reality odtrženou politiku v ČR ve vztahu k EU nemůžu dívat. Proto jsem to sem napálil, jak říkám Milan Znoj. Prý se pozice ČSSD bude ještě diskutovat, jsem velmi zvědavý na výstup.
  April 4, 2011 v 12.28
  Doporučuji minimálně pozvat si na konzultaci Rasmussena, když já jsem ta černá ovce, která hrubě pomlouvá svojí vlastní ČSSD, jelikož se trhla od našich sesterských stran. Tím neříkám, že celý Pakt je špatný od základu, něco se dělat musí, ale v celém tom procesu je zabudovaná chybná filozofie, proti které přeci oprávněně vystupujeme.
  April 4, 2011 v 13.40
  a proč ne harmonizace mezd ?
  na tempo mezd v soukromém sektoru nemůže mít EU vliv, ale může srovnat pravidla - tedy např. minimální mzdy. Možná pro Norsko problém, ale v ČR kde jsou na extrémně nízké úrovni by taková harmonizace mohla pomoci.
  April 4, 2011 v 13.47
  Pane poslanče, opak je pravdou, budou-li hlídat mzdové prostředky, tedy hlídat nějaké skoky, vlastně vynegují odborová hnutí, na platy v západní Evropě si lidé v ČR rozhodně nešáhnou. Už jsem pracoval v několika zemích, tedy vím, že mzdové prostředky se rozhodně nerovnají efektivitě práce, ale spíše sociálnímu dialogu. Těžko můžete zaměstnance ve Škodovce podezírat, že pracuje méně efektivně, než jeho soused z Německa. Má ale minimálně třikrát nižší plat. Tento Pakt chce ten stav zabetonovat. Norsko s touto diskusí nemá problém, pouze to komentuje jako další škrty, tedy oživení v EU nečeká.
  + Další komentáře