Opoziční zastupitelé za TOP 09 vyzvali k rezignaci náměstka pražského primátora Karla Březinu z ČSSD, který čelí obvinění protikorupční policie. Náměstek ale jakékoliv pochybení odmítá a o rezignaci neuvažuje. Naopak proti obvinění podal stížnost.
Opoziční zastupitelé za TOP 09 vyzvali k rezignaci náměstka pražského primátora Karla Březinu z ČSSD, který byl minulý týden obviněn protikorupční policií. Březina už ve středu uvedl, že o rezignaci neuvažuje a že jej k tomu ani nikdo z koaličních partnerů nevyzval.
Ve čtvrtek se jej zastali také jeho koaliční kolegové. Březina byl obviněn kvůli tomu, že působil v zkrachovalých firmách a následně v dozorčí radě Žižkov Station Development (ŽSD). Náměstek jakékoliv pochybení odmítá, proti obvinění podal stížnost.
Opoziční zastupitelé z TOP 09 ve čtvrtek vyzvali Březinu k rezignaci, neboť by podle jejich názoru měl vyvodil z trestního stíhání vedeného proti jeho osobě politickou odpovědnost. Podle TOP 09 patří totiž respekt k zákonům České republiky k základním principům, na kterých stojí demokratická společnost.
„Trestní obvinění prvního náměstka pražského primátora Karla Březiny z ČSSD protikorupční policií v důsledku důvodného podezření ze spáchání trestného činu je natolik závažnou trestněprávní skutečností, že neumožňuje její koexistenci s vykonávanou funkcí radního hlavního města Prahy,“ uvedla pražská TOP 09 v prohlášení.
Předseda zastupitelského klubu TOP 09 Tomáš Hudeček proto do programu jednání zastupitelstva navrhl bod, který by se obviněním Březiny zabýval. Jeho návrh ale nebyl přijat. „Trestní obvinění protikorupční policií je natolik závažnou trestně právní skutečností, že neumožňuje koexistenci s vykonáváním funkce člena rady," řekl zastupitelům Hudeček.
Podle něj by měl Březina učinit stejný krok jako jeho stranický kolega Lukáš Plachý. Ten byl na podzim zvolen radním, po několika dnech ale rezignoval kvůli podezření, že spolustraníkovi nabízel úplatek.
Březiny se nicméně ve čtvrtek zastali jeho kolegové z koalice. Podle zastupitele Petra Hulinského z ČSSD nedostal Březina před obviněním možnost podat policii vysvětlení. Další sociálnědemokratický zastupitel Miloslav Ludvík pak vyzval TOP 09 k tomu, aby ctili presumpci neviny. A podle předsedy klubu ODS Rudolfa Blažka je situace komplikovaná a právně sporná.
Březina ještě před rozpravou o programu vystoupil před zastupitele a seznámil je s tím, že byl policií obviněn. Uvedl, že jeho obvinění nesouvisí nijak s jeho působením na pražské radnici a v městských společnostech.
Obvinění Březiny souvisí s tím, že v minulosti působil ve statutárních orgánech společností Porcela Plus a Concordia, které zkrachovaly. Březina ve firmách zastupoval věřitele. Podle Březiny byly společnosti už před jeho nástupem ve špatné ekonomické situaci. „Zdůrazňuji, že insolvenci obou společností jsem nikterak nezavinil a nepodílel se na ní," poznamenal.
Podle obchodního zákoníku ale osoba, která působila ve statutárních orgánech zkrachovalé společnosti, nesmí být ještě tři roky poté v obdobných orgánech jiných firem. Výjimkou je případ, kdy to dotyčný oznámí na valné hromadě, která jeho působení odsouhlasí.
Březina to ale v případě společnosti Žižkov Station Development, který policie šetří, neuvedl. Podle Březiny nicméně povinnost informovat o působení ve zkrachovalých firmách platí až poté, co soud rozhodne o ukončení konkurzu nebo o zamítnutí insolvenčního návrhu.