Srí Lanku čekají prezidentské volby
Lenka PurtekováNa Srí Lance se 26. ledna budou konat prezidentské volby. Navzdory houstnoucí atmosféře hlavní otázkou pro mnohé zůstává, zda mezi oběma kandidáty, současným prezidentem a jeho bývalým generálem, vůbec existuje podstatný rozdíl.
Prvního ledna dostaly miliony majitelů mobilních telefonů na Srí Lance neobvyklé přání, podepsané „Prezident“. Nebyl to ovšem opožděný silvestrovský žert, prezident Mahinda Radžapaksa zahájil volební kampaň, píše pro agenturu IPS Amantha Pererová.
Radžapaksa se připravuje na příští tři týdny, které budou stěžejní v jeho dlouhé politické kariéře, trvající téměř čtyři desetiletí. 26. ledna půjde v prezidentských volbách do boje s bývalým armádním velitelem a generálem ve výslužbě Saratha Fonsekou.
Někdejší spolupracovníci, kteří se zasloužili o porážku Tygrů a osvobození tamilského Ílamu, se změnili v protivníky, což z nadcházejících voleb činí jednu z nejnapjatějších politických situací od roku 1947, kdy Srí Lanka získala nezávislost. Radžapaksa staví svou kampaň na tom, že se zasloužil o porážku tamilských Tygrů. Tvrdí také, že má šanci rozvinout dál ekonomiku.
Fonseka na druhou stranu doufá, že se stane prvním vojákem, kterému se do rukou dostane nejvyšší post v zemi. Generál kritizuje současného prezidenta s tím, že v jeho funkčním období se v zemi prosadil protekcionismus. 3. ledna byly hlášeny střety mezi příznivci obou kandidátů v městech Kiribathgodda, Negombo a Eravur. Očekává se, že v týdnech, které ještě do voleb zůstávají, se mohou podobné incidenty množit.
Podle zprávy Střediska pro monitoring volebního násilí (CMEV) se konflikty v prvních dnech letošního roku přiostřily. Pozorovatelé souboj mezi oběma kandidáty označují za natolik těsný, že se ani jedna strana pravděpodobně nebude chtít smířit s prohrou. „Obě strany jsou podle všeho připraveny uchýlit se i k násilí, což je velmi nebezpečné,“ řekl mluvčí Kampaně za svobodné a spravedlivé volby Kírti Tenakon.
Zneužívání veřejných zdrojů v rámci volební kampaně je dalším problémem, o nějž se před nadcházejícími volbami vedou spory. „Tento trend nabývá s blížícími se volbami stále hrozivějších rozměrů. Nakonec za zneužívání veřejných zdrojů zaplatí občané, proto je důležité, aby mu vzdorovali,“ uvedla protikorupční organizace Transparency International ve své zprávě.
Vstup Fonseky do voleb jako kandidáta probudil opozici, která se poohlížela po alternativě k prezidentu Radžapaksovi. Dvě hlavní sinhálské opoziční strany Strana sjednocených národů a Lidová osvobozenecká fronta se rozhodly společně kandidaturu Fonseky podpořit.
„Myslím, že je schopen se měřit s popularitou současného prezidenta,“ uvedl pro IPS výkonný ředitel občanské organizace Národní mírová rada Jehan Perera. Sinhálci tvoří asi sedmdesát procent obyvatelstva.
Kandidatura bývalého vojenského velitele vyvolala i akce na Srí Lance dříve nevídané: demonstrace buddhistických mnichů. Na konci prosince demonstrovaly skupiny mnichů proti Fonsekovu prohlášení, že Radžapaksa porušoval v poslední fázi války proti Tamilským Tygrům občanská práva.
„Toto prohlášení považujeme za velmi nezodpovědné od někoho, kdo býval armádním velitelem,“ řekl jeden z protestujících mnichů Bengamuve Nalaka Tero. Vyskytly se ale i demonstrace mnichů stavící se za opozičního kandidáta.
Volby dokonce rozdělily hlavní tamilskou politickou stranu Tamilská národní aliance. Jeden z jejích poslanců se nakonec rozhodl kandidovat jako nezávislý kandidát. Tamilská národní aliance se ale jako celek rozhodla podpořit na základě jednání s oběma kandidáty Fonseku.
„Fonseka si uvědomuje, že bychom měli v naší zemi nalézt cestu k trvalému míru. TNA zastává jednomyslný názor, že by současný prezident neměl získat mandát na další funkční období. Jsme zklamáni tím, jakým způsobem přistoupil k našim problémům,“ řekl IPS předseda tamilské strany Radžavarotiam Sampanthan.
Jiné hlasy jsou skeptičtější.Pro Guardian napsala komentář Natalie Samarasingová, neteř před rokem zavražděného výtečného liberálního srílanského novináře Lasanthy Wickrematungeho.
„Fonseka sice získal podporu příslibem amnestie pro deset tisíc lidí, kteří jsou bez soudu vězněni jen pro podezření ze spolupráce s Tamilskými Tygry, a příslibem ukončení výjimečného stavu, který zemi dusí od roku 1983. Navzdory oficiálnímu konci války jej parlament právě před dvěma dny prodloužil. Jenomže jak velký rozdíl může být mezi válečným prezidentem a jedním z hlavních architektů jeho války?" táže se Samarasingová v závěru svého textu, který naznačuje, že k nastolení slušnějších poměrů v zemi rozvrácené občanskou válkou povede ještě velmi dlouhá cesta.
Další informace:
IPS News Country Heads Into Decisive Elections
Guardian What chance of a change for Sri Lanka?