Spojené království se otevřelo novým členům EU už v roce 2004, tak se přílivu dalších pracovníků po 1. květnu neobává. Tamní vláda má ale strach ze zneužívání sociálních dávek, jež budou Češi, Poláci nebo Maďaři moci čerpat za stejných podmínek jako Britové.
V květnu padnou v Británii poslední omezení pro pracovníky z České republiky, Slovenska a z dalších šesti nových členských zemí Evropské unie. Podle britského listu The Times se ale vláda obává, že změny vytvoří tlak na sociální dávky, o které by prý mohlo začít žádat až 100 tisíc přistěhovalců z východní Evropy.
Po rozšíření EU v roce 2004 Británie, která zažívala ekonomický boom, umožnila občanům osmi nových členských zemí pracovat bez omezení. Stejně se zachovalo jen Irsko a Švédsko.
V Británii se občané ČR, Slovenska, Maďarska, Polska, Slovinska, Lotyšska, Litvy a Estonska musejí jen registrovat u místních úřadů. Stejně tak mají právo na všechny sociální dávky až po dvanácti měsících placení daní. Podle The Times mohlo o dávky žádat poměrně málo přistěhovalců, protože velká část z nich v Británii pracovala krátkodobě.
Tyto částečné restrikce měly být zrušeny po pěti letech. Ale vzhledem k ekonomické krizi a nezaměstnanosti, které z přistěhovalectví vytvořily v Británii ožehavý politický problém, vláda platnost restrikcí prodloužila. V květnu však podle evropských nařízení vyprší automaticky.
Více než 100 tisíc Východoevropanů bude moci žádat desítky milionů liber na sociálních dávkách, napsal dnes list The Times, k němuž se přidaly i bulvární Daily Mail a The Sun. Ve vládě panuje nervozita kolem dopadů této změny na výdaje za sociální dávky a kolem možnosti zneužívání těchto dávek, uvedl deník.
Představitelé ministerstva pro zaměstnanost a penzijní reformu podle listu zdůraznili, že budou pečlivě sledovat, zda není systém zneužíván. Naopak zaměstnavatelé a skupiny na ochranu práv přistěhovalců zrušení posledních restrikcí uvítali.
Od roku 2004 přicházely do Británie za prací z těchto osmi zemí statisíce lidí, hlavně z Polska. Nejvíce jich bylo v roce 2006, kdy se jich registrovalo 224 195. Po propuknutí krize jejich počet poklesl, ale ke konci minulého roku začal opět mírně stoupat na 122 tisíc.
Náměstek ministryně vnitra pro přistěhovalectví Damian Green ale připomněl, že ve stejnou dobu se otevřou pracovníkům z nových členských zemí Německo a Rakousko, které by tak měly přitahovat víc lidí než vzdálenější Británie. Green potvrdil, že stejně jako v případě Rumunska a Bulharska neotevře Británie dalším novým zemím svůj pracovní trh a bude uplatňovat přechodná období.