Spolu se třemi zaměstnanci BBC, které zajaly Kaddáfího jednotky v minulých dnech, zmizeli v zóně konfliktu další dva žurnalisté. Na rozdíl od britských reportérů se po nich slehla zem.
Britský list The Guardian pohřešuje v Libyi jednoho z dopisovatelů. Byl s ním naposledy v kontaktu v neděli. Podle čtvrtečního oznámení deníku se reportér nacházel na okraji města Závíja, kde zuří boje mezi vládními jednotkami a odpůrci režimu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Ghajt Abbdal Ahad původem z Iráku tu cestoval s žurnalistou brazilského listu O Estado de Sao Paulo, který je také pohřešován.
The Guardian požádal úřady v Tripolisu, aby mu pomohly po novináři pátrat a zjistit, zda není ve vazbě.
Zpráva o pohřešovaných žurnalistech se objevila několik hodin poté, co zpravodajský server BBC informoval o zadržení tří pracovníků rozhlasové stanice této britské mediální společnosti. Trojice prý byla zbita a vystavena psychickému týrání, když je jejich věznitelé podrobili fingované popravě. Podle středečního prohlášení BBC šlo o pracovníky arabského vysílání, které asi deset kilometrů jižně od Závíji zadržely jednotky věrné Kaddáfímu.
Trojice byla několikrát fyzicky napadena a vězněna na několika místech. Jeden z nich, Chris Cobb-Smith, vypověděl, že jeden z libyjských vojáků vypálil ze samopalu dávku těsně u jeho hlavy. Další ze skupiny byl přinucen pokleknout a sklonit hlavu před nabitou puškou.
Novináři byli propuštěni po jednadvaceti hodinách a Libyi již opustili. Štáby BBC nicméně budou v zemi pracovat i nadále.
BBC v prohlášení důrazně odsoudila čin libyjských vojáků a vyzvala libyjskou vládu, aby umožnila zahraničním novinářům pracovat bez zastrašování ze strany armády a úřadů. Podle vysoké komisařky OSN pro lidská práva Navi Pillayové, citované agenturou AFP, by násilí na skupině žurnalistů BBC mohlo být klasifikováno jako mučení.