Lukašenko už nechce poslouchat Pet Shop Boys
ČTKBěloruský diktátor zřejmě vydal doporučení médiím ve své zemi, které umělce mají ignorovat. Jedná se o nejen o běloruské hudebníky a spisovatele, ale také o umělce zahraniční, kteří podle Lukašenka podpořili opozici proti němu.
Běloruští bloggeři publikovali údajný černý seznam umělců, kteří se po nedávných nepokojích v Minsku postavili za běloruskou opozici, a režim jejich mediální prezentaci zakázal. V seznamu jsou nejen běloruští umělci, ale i zahraniční hvězdy jako britská skupina Pet Shop Boys, herci Kevin Spacey a Jude Law nebo britský dramaturg českého původu Tom Stoppard.
Seznam, jehož fotokopie se na internetu objevila, není oficiální a úřady se k jeho obsahu nevyslovily. Rozhlasové stanice ale údajně obdržely tichý pokyn, aby se ve vlastním zájmu seznamem řídily. Směrnice prý koluje redakcemi prakticky všech minských médií.
Do seznamu je zařazeno přes třicet běloruských uměleckých souborů nebo jednotlivých zpěváků, herců a spisovatelů. Hojně jsou na indexu zastoupeni i Rusové, mimo jiné spisovatelé Eduard Uspenskij, Andrej Bitov a Viktor Jerofejev nebo populární skupiny DDT a Tarakany.
Ruští rockeři mají už s běloruskými zákazy svou zkušenost. Nepřízeň minské cenzury například dvakrát postihla skupinu Splin, v roce 2001 její skladbu Fellini osobně zakázal běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Text písně podle prezidenta propagoval nezdravý způsob života.
V Rusku, Británii a některých dalších zemích se v minulých týdnech uskutečnily koncerty na podporu běloruské opozice. Její prosincový protest proti údajně zfalšovaným prezidentským volbám vyústil v tvrdý zásah policie, při kterém bylo zadrženo kolem šesti set lidí.
Přes čtyřicet údajných organizátorů nyní běloruská justice soudí, čtyři z nich již dostali tresty tři až čtyři roky vězení. Evropská unie a USA v únoru vyhlásily proti běloruskému režimu sankce, které zakazují cesty předních minských politiků na Západ a blokují jejich účty v evropských a amerických bankách.