Nepál propustil z táborů bývalé dětské vojáky
Lenka PurtekováPrvní z bývalých maoistických rebelů dnes opustili tábory na jihu Nepálu, kde byli uvězněni od konce komunistického povstání v roce 2006. Pomoc v začátcích jim nabídla i OSN.
Téměř tři tisíce bývalých dětských vojáků byly dnes propuštěny ze sedmi zajateckých táborů v jižním Nepálu, které operovaly pod dohledem OSN. Uvězněni byli poté, co se komunističtí rebelové v roce 2006 rozhodli ukončit své povstání.
V táboře Dudhauli, asi dvě stě kilometrů jihozápadně od Káthmándú, mělo dnes více než dvě stě vězňů svůj poslední oběd v zajetí. Mluvili o revoluci i své budoucnosti. „Chci pracovat pro stranu i mimo tábor. Možná mě propustili, ale moje práce pro stranu neskončí,“ dušoval se jeden z propuštěných Pitambar Dahal.
Většina propuštěných je stále rozezlena na vládu navzdory nabídce bezplatného vzdělání a odborné přípravy zajišťované agenturami OSN. „Vládní nabídka nás nezajímá. Pokud neposkytnou peněžní podporu, nevezmeme si od nich nic,“ dodal Dahal.
Téměř dvacet tisíc bývalých povstaleckých bojovníků žije v táborech od roku 2006, kdy maoistická Komunistická strana Nepálu vzdala své deset let trvající ozbrojené povstání. OSN zjistila, že téměř tři tisíce bojovníků bylo mladších osmnácti let a více než tisíc zadržených k bojovníkům vůbec nepatřilo.
V rámci mírového procesu měli být rebelové začleněni do nepálských ozbrojených sil. Armádní velitel je ale odmítl, což vedlo k politické krizi. Během ní Komunistická strana Nepálu, která v loňských volbách získala nejvíce křesel, odstoupila z vlády.
"Po řadě zpoždění konečně můžeme propustit maoistické bojovníky z táborů. Pro Nepál znamená konec táborů zásadní krok v mírovém procesu," řekl mluvčí ministerstva obrany agentuře AFP.
Proces propouštění dětských vojáků, kteří nikdy nebyli odvedeni do národní armády, začal právě v táboře Dudhauli. Propuštění mladí lidé dostali identifikační karty, které jim umožní chodit do školy, účastnit se odborné přípravy nebo s pomocí vlády a OSN začít podnikat.
Úředník OSN v Nepálu Robert Piper řekl, že propuštěné děti budou odvezeny na šest míst, z kterých se potom mohou vydat vlastní cestou. Každý obdrží deset tisíc nepálských rupií (přibližně 2 500 korun) a civilní oblečení.
Další informace:
The Guardian Nepal frees former child soldiers from camp
Al-Jazeera Nepal child soldiers leave UN camps