Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová z ODS by přijala nominaci na funkci prezidentky České republiky. Jen z řad občanských demokratů je tak po Sobotkovi a Tošenovském už třetí osobností, která nevyloučila svou kandidaturu.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová z ODS by přijala nominaci na funkci prezidentky České republiky. Řekla to v sobotu večer v rozhovoru pro Českou televizi. Jen z řad občanských demokratů je tak už třetí osobností, která nevyloučila svou kandidaturu. Z jejích slov vyplynulo, že není příliš nakloněna tomu, aby byl prezident volen přímo, a nikoli Parlamentem jako dosud.
Němcová se tak přidala k několika dalším potenciálním uchazečům o funkci hlavy státu. Bývalý premiér Jan Fischer tento měsíc řekl, že chce kandidovat, pokud politici prosadí přímou volbu. V souvislosti s obsazením nejvyššího postu ve státě se také dlouhodobě mluví například o ekonomovi a neúspěšném kandidátovi z poslední volby Janu Švejnarovi.
Již dříve o svém úmyslu ucházet se o post prezidenta hovořil i místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS. A před několika týdny zazněly z úst některých občanských demokratů hlasy, že by vhodným kandidátem byl i někdejší severomoravský hejtman Evžen Tošenovský.
Přemysl Sobotka nicméně před časem serveru Aktuálně.cz připomněl, že občanští demokraté zatím oficiálně o kandidátech na prezidentskou funkci nejednali. „Zatím nemáme hotovou strategii, kdo ty nominace bude dělat. Jestli to bude grémium a výkonná rada, nebo jestli to půjde na úrovni kongresu," doplnil Sobotka.
Zatím zdaleka není jasné, zda budou nástupce Václava Klause, kterému skončí druhé volební období v roce 2013, volit lidé v přímé volbě. Politici z koaličních i opozičních stran sice o návrhu na zavedení přímé volby diskutují, strany ale ještě čeká složité vyjednávání o tom, jak by přímá volba prezidenta měla vypadat.
Vládní strany a ČSSD se prozatím shodly na tom, že po případném zavedení přímé volby by prezident neměl být odvolatelný plebiscitem nebo jinou formou lidového hlasování. Zvažují ale, že by hlava státu byla odpovědná za porušení ústavy či závažnou trestnou činnost.
Kabinet Petra Nečase a nejsilnější opoziční strana nyní uvažují již pouze o dvou variantách přímé volby. Dvoukolový většinový systém, pro který je například TOP 09 a dlouhodobě i sociální demokraté. Prezident by tak byl volen ve dvou kolech, podobně jako při volbách do Senátu.
Druhou variantu prosazují Věci veřejné. Jde o jednokolovou přímou volbu, kdy volič nevybírá pouze jednoho z kandidátů, nýbrž jich seřadí více podle svých preferencí. Vítězem se pak stává ten kandidát, který obdrží nadpoloviční většinu prvních preferencí.
Pokud by takto nezvítězil nikdo, pak by se přerozdělovaly preference nejméně úspěšného kandidáta mezi ty úspěšnější, a to tak dlouho, dokud by někdo nezískal absolutní většinu. Výhod tohoto volebního systému je podle Karolíny Peake hned několik. Jednou z nich je například to, že volič nemusí k volebním urnám dvakrát.