Belgičtí politikové ve čtvrtek překonali 249denní rekord Iráku v délce povolebního jednání o podobě nové vlády. Některá belgická média glosují prvenství s lehkostí, jiná upozorňují na ekonomická rizika situace.
Belgie drží od čtvrtka 17. února novodobý rekord v počtu dní, za něž se politická reprezentace suverénní země nedokázala dohodnout na sestavení vlády. Délka tamního bezvládí překročila dosavadní maximu 249 dnů od posledních voleb, jíž loni na podzim dosáhl Irák. Belgičtí kometátoři to podle agentury AFP glosují s úsměvem i vážností.
„Konečně světoví šampioni,“ zní titulek, který vlámský deník De Standaard v humorném duchu přiřadil k fotografii nadšených belgických fotbalových fanoušků po vítězství svých hráčů. „Rekord překonán!“ shodují se frankofonní listy L'Echo a Le Soir.
Ve vážnějším duchu hodnotí situaci deník La Capitale, podle něhož jde o „světový rekord, který nás zostuzuje“. List De Morgen píše o „belgickém smutku“. La Libre Belgique varuje, že prodlužování tohoto stavu poškodí hospodářství země.
Belgická média porovnávají délku místní krize s dobou, kterou potřebovali Iráčané k dosažení dohody o rozdělení moci mezi Kurdy, sunity a šíity a o vytvoření vlády po problematických volbách z března minulého roku.
Někteří komentátoři však v této souvislosti připomínají, že rekord Bruselu je stále neplnohodnotný, protože irácká vláda není doposud kompletní. Staronovému premiérovi Núrímu Malíkímu zbývá ještě obsadit klíčová silová ministerstva.
Politická krize v Belgii vznikla v důsledku sporů mezi Vlámy a Valony a politickými stranami na pravici i levici, které se dále rozdělují podle národnostního klíče. Krize též oživila úvahy o definitivním rozpadu tohoto federativního státu.
Výjimečná situace, výjimečná řešení
S neschopností politiků také pomalu ztrácejí trpělivost i samotní Belgičané. Výjimečná situace, v jaké se Belgie ocitla, tak podnítila krom tematických demonstrací i vznik různých občanských iniciativ, vybízejících k nekonvenčním řešením. Aktivistická skupina v čele se senátorkou Marleen Temmermanovou například navrhla, aby partnerky a partneři belgických politiků vyhlásili sexuální stávku do té doby, než bude vytvořena nová vláda.
Temmermanová argumentovala tím, že když se k podobnému řešení uchýlili v roce 2009 v Keni, byla vláda sestavena do jednoho týdne.
Mezi dalšími iniciativami byla například kampaň za neholení vousů nebo různé studentské happeningy. V Antverpách se uskutečnila taneční párty, v Lutychu uspořádala skupina studentů flash-mob akci, v Leuvenu se rozdávaly zadarmo hranolky a Chentem se prošlo na 250 protestujících jenom ve spodním prádle.
„Máme dost politických her,“ řekl jeden ze studentů Kliment Kostadinov. „Musíme vytvořit novou vládu co nejrychleji a reformovat instituce tak, aby to prospělo všem Belgičanům,“ dodal.
Další informace:
AFP Belgium grabs record for longest political crisis
BBC News Sex ban suggested for Belgian coalition negotiators
The Guardian Do sex strikes ever work?