Tunisko-egyptské protestní vlny se bojí i oba palestinské režimy
Petr JedličkaJak sekulární Fatah, tak islamistický Hamás systematicky potlačují pokusy o svolání neoficiálních protestů na podporu egyptských demonstrací. Podle pozorovatelů lze přitom vztah palestinské mládeže k režimům srovnat se situací v okolních revoltujících zemích.
Oba palestinské režimy několikrát v minulém týdnu vystoupily proti pokusům místních mládežnických hnutí svolat demonstrace na podporu protestujících v Egyptě. Jak v Gaze, tak na Západním břehu však přesto několik tematických protestů proběhlo a ozývala se na nich jak protihamáská, tak protifatahovská hesla.
Podle pozorovatelů se navíc podmínky, z nichž vzešlo tuniské, egyptské, jordánské či jemenské protestní hnutí, od stávající situace v obou palestinských enklávách příliš neliší.
Postoj Palestinské autonomní správy, ovládající Západní břeh, byl od počátku jednoznačný. Režim Mahmúda Abbáse vyjádřil egyptskému prezidentu Mubarakovi podobně silnou podporu jako izraelská vláda nebo saúdskoarabský trůn a všechny demonstrace na podporu kritiků egyptského vládce explicitně zakázal.
Novináři z izraelského deníku Haarec se nicméně zúčastnili jedné z akcí svolaných na černo do Ramalláhu. Dle jejich reportáže dorazilo na tisíc lidí a pochod provázely dílčí konflikty s palestinskou policií. Abbásovo hnutí Fatah reagovalo svoláním vlastního promubarakovského protestu.
Hnutí islámského odporu (Hamás), které ovládá pásmo Gazy, je palestinskou odnoží egyptského Muslimského bratrstva. Demonstrace na podporu Egypťanů tak dost dobře zakázat nemohlo. Dle zjištění dopisovatelů IPS však povolilo jenom oficiální akce. Když skupina místních bloggerů začala organizovat vlastní pochody, bylo celkem šest žen a osm mužů zadrženo.
IPS i Haarec si v uvedených souvislostech shodně všímají měnícího se vztahu palestinské mládeže — jež tvoří v obou enklávách nejpočetnější vrstvu populace — k ustaveným politickým strukturám. Zatímco na Západním břehu vládne Fatah už několik let bez mandátu od voličů a kontroluje všechny oblasti veřejného života, v Gaze přežívá nesčetné množství hnutí a frakcí, které se Hamás snaží kontrolovat. I když dle ekonomických statistik se obě území vzmáhají, práce je pro rychle rostoucí populaci málo a se současným stavem mírového procesu není velká naděje, že by se situace v dohledné době zlepšila.
Mládež tu proto dává největší vinu za současný stav právě vlastním politikům, kteří jsou často ve funkcích i několik desítek let. Přitom nedokázali dospět k dohodě ani mezi sebou, natož s izraelskými vládami.
Další informace:
AP Palestinians ban 1 Egypt protest, permit another
Haarec West-Backed Palestinian Security Suppressing West Bank Fervor over Egypt Protests