Kraje, poplatky a Pecina: další bitva války o bezplatné zdravotnictví
Jan MiesslerČtyři kraje mají na krku správní řízení, šest jich má odklad do konce ledna.
Začíná válka sociálnědemokratických krajů proti ministrovi vnitra Martinu Pecinovi, nominovanému do funkce sociálními demokraty. Krátce poté, co Pecinovo ministerstvo zahájilo správní řízení se čtyřmi kraji kvůli proplácení zdravotnických poplatků, zlínský hejtman Stanislav Mišák (ČSSD) oznámil, že pokud vnitro proplácení zruší, podá na Pecinův úřad žalobu. Kraje sice s ministerstvem o poplatcích stále jednají, podle předsedy asociace krajů Michala Haška (ČSSD) to ale může dojít až tak daleko, že o věci bude rozhodovat soud.
Soud už přitom o poplatcích v minulosti rozhodl — a to dokonce soud ústavní. Podle české ústavy je sice v České republice zdravotní péče bezplatná, podle rozhodnutí Ústavního soudu z května 2008 však ve skutečnosti bezplatná být nemusí a podle pravicových politiků ani bezplatná být nemá. Naopak sociální demokraté díky slibu poplatky zrušit na podzim roku 2008 drtivě vyhráli krajské volby. V krajích, které ovládli, následně zavedli různé způsoby, jak lidem poplatky proplácet.
Pecinův úřad si nyní vyšlápl na Zlínský, Jihočeský, Ústecký a Královehradecký kraj. Podle ministerstva je v těchto krajích proplácení poplatků vyřešeno nezákonně, s čímž samozřejmě kraje nesouhlasí. Pecinův úřad v prosinci kraje vyzval, aby způsob proplácení změnily, ty to však neučinily. Překvapivě nyní mezi kraji, které správní řízení postihlo, chybí Středočeský kraj hejtmana Davida Ratha (ČSSD). Ten způsob proplácení poplatků také nezměnil a navíc je s bojem proti nim v obecném povědomí nejčastěji spojován.
Kraje, které mají nyní s trable s Pecinou, řeší proplácení poplatků formou darů z rozpočtu kraje, případně poukázkami na slevu v lékárnách. Plzeňský kraj, kde musí pacienti vyplňovat formuláře a peníze dostávají zpětně, je podle Peciny v pořádku. Karlovarský a Olomoucký již způsob změnily a další kraje včetně Středočeského zatím Pecinovi slíbily, že si změnu ještě promyslí. Mají na to čas do konce ledna. Jediným krajem, který problémy nemá, protože poplatky neproplácí, je občanskodemokratická Praha.
Vzhledem k ústavě, ve které je bezplatná zdravotní péče jasně uvedena, je tato situace paradoxní. Ústavní soudci však před necelými dvěma lety rozhodli, že by jejich obrana ústavního principu zamezila soutěži politických stran. Ve skutečnosti by ale takovým argumentem bylo možné posvětit jakýkoliv krok, který by politici v rozporu s ústavou učinili.
Zdravotní poplatky byly v roce 2008 předmětem ostrého sporu mezi pravicovou vládou a levicovou opozicí; Ústavní soud tehdy většinou jediného hlasu de facto rozhodl ve prospěch Topolánkovy vlády a hlavního proponenta poplatků, tehdejšího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Ten měl z rozhodnutí radost, naopak politici ČSSD rozhodnutí soudu označili za nešťastné a prohlásili, že v případě volebního úspěchu poplatky zruší. Ke splnění tohoto slibu došlo zatím částečně na krajské úrovni, po případném vítězství v parlamentních volbách sociální demokraté slibují, že poplatky zruší úplně.
Další informace:
iHNed.cz Pecina se Rathovi vyhnul. Za proplácení poplatků hrozí nyní trest jiným krajům
Týden.cz Pecina zahájil řízení se čtyřmi kraji. Kvůli poplatkům
Týden.cz Konec poplatků? Zlín chce žalovat Pecinovo vnitro