Ministr zdravotnictví je ochoten vrátit se k jednání, ale...

ČTK

Ministr zdravotnictví dnes v Otázkách Václava Moravce oznámil, že je ochoten vrátit se k jednání s lékařskými odbory, pokud ustoupí. Odbory mají přimět lékaře ke stažení výpovědí a prohlásit, že nabízené zvýšení platů je dostatečné.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) je ochoten vrátit se k jednacímu stolu s lékařskými odbory, pokud vyzvou své členy, aby výpovědi stáhli. Zároveň by odboráři měli podle něj potvrdit, že nabídnuté zvýšení platů je dostatečné. Heger to řekl v dnešních Otázkách Václava Moravce na ČT. Ministr dá ještě letos do platů navíc dvě miliardy, z toho 1,5 miliardy lékařům, zbytek sestrám a dalším zdravotníkům. Na sporu o výši částky a také záruky, že peníze lékaři skutečně dostanou, vyjednávání ve čtvrtek zkrachovala.

Když chcete pochopit, co se děje v domácí politice, stačí číst Deník Referendum. Podpořte nás!
×

Předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek v ČT vyzval vládu i lékařské odbory, aby v zájmu pacientů našly dohodu. Obě strany sporu se mají podle něj sejít co nejdříve, třeba hned dnes večer. Hejtmani dali vládě na dohodu s lékaři termín právě do dneška. Pokud se do té doby s lékařskými odbory nedohodne, kraje v příštím týdnu začnou připravovat krizová opatření na období po 1. březnu.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek doplnil, že platové nabídky ministra jsou pro lékaře nepřijatelné. Lékařské odbory požadují pro lékaře celé dvě miliardy a také záruky, že peníze dostanou všichni lékaři. Zárukou je pro ně navýšení tarifů, ministr ale chce dát lékařům peníze formou osobního hodnocení. Podle Kubka lékaři nevěří ředitelům nemocnic, že peníze do platů lékařů skutečně dají.

Heger po krachu jednání slíbil všem lékařům v otevřeném dopise, že od března dostanou v osobním hodnocení navíc 5 000 až 8 000 korun, podle kvalifikace a délky praxe. Průměrná mzda 48 000 korun, které nyní dosahují díky velkému množství služeb a přesčasů, jim příští rok stoupne na 60 000 korun, přitom jim klesnou neúměrné přesčasy na běžnou normu. Ze zákona je to 150 hodin, nyní mají lékaři i 800 hodin přesčasů.

„My bychom byli velmi rádi, kdyby přišly signály, že lékařské odbory mají ještě něco, co by mohly udělat, aby se situace zmírnila. Bude-li nabídka, v čem ustoupí, rádi se k jednání vrátíme," řekl Heger.

Je pro něj nepřípustné, aby dvě miliardy rozdělil jen lékařům. Připomněl, že od počátku mluvil o tom, že peníze půjdou všem zdravotníkům.

Heger věří tomu, že lékaři ocení jeho vstřícné kroky. Z 36 000 lékařů jsou podle něj tak neústupná jen dvě tři procenta. Neznamená to podle něj ale, že toto „tvrdé jádro" zničí celé zdravotnictví.

Také mu uklouzl jeden z podstatných důvodů, proč není příliš ochoten ustupovat. Když totiž dnes přidá lékařům, zítra bude vláda nucena přidávat třeba policistům.

    Diskuse
    DU
    February 6, 2011 v 14.15
    Odvolat podstatu protestu jako podmínka k jednání? To snad nemyslí pan ministr vážně. To potvrzuje, že je to ze strany vlády jen hra na jednání. Když se jedná, tak se jedná stále, bez podmínek. Když se dá nabídka, kterou druhá strana přijme, tak se z ní neslevuje (2mld minus 0,5 miliardy). Po třech schůzkách od 20. ledna jsme se dozvěděli, že "jednání zkrachovala". Byla to skutečně jednání obvyklá sociálnímu dialogu v demokratické kultuře?