Topolánek u toho také byl, o žádnou korupci tudíž nešlo
ČTKPodle MF DNES se před rokem Mirek Topolánek postavil za bývalého ministra obrany Martina Bartáka podezřelého z korupce. Sdělil policii, že na schůzce, na níž měl padnout požadavek úplatku, také byl a že na ní žádný takový požadavek nepadnul.
Expremiér Mirek Topolánek se podle dnešní Mladé fronty DNES (MfD) loni sám přihlásil protikorupční policii, aby poskytl alibi bývalému ministrovi obrany Martinu Bartákovi. O Bartákovi řekl bývalý velvyslanec USA v Česku a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss, že v únoru 2008 po něm chtěl miliony dolarů za to, že Tatra už nebude mít problémy s armádní zakázkou. Topolánek se za Bartáka před policií postavil a uvedl, že žádost o peníze nepadla, informuje MfD.
„Pan Topolánek vypověděl, že byl na recepci v Centreville u Washingtonu po boku Bartáka a žádná žádost o peníze nepadla. V podstatě mu dal alibi," řekl MfD zdroj obeznámený s vyšetřováním údajné korupce. Podle MfD se Topolánek sám ozval detektivovi protikorupční policie nedlouho poté, co loni na podzim Cabaniss o údajném Bartákově požadavku řekl v rozhovoru pro MfD.
Podle Cabanisse se událost stala v únoru 2008 ve Washingtonu na akci pořádané českým velvyslancem. Mezi hosty byli i Barták, Cabaniss a jeho kolega z Tatry, šéf její americké pobočky Duncan Sellars, který Cabanissova slova potvrdil.
MfD píše, že je několik možností, proč Topolánek policii sám nabídl svou výpověď — buď chtěl pomoci Bartákovi, nebo cítil potřebu říct vyšetřovatelům pravdu, anebo tušil, že by se ve spise mohlo objevit i jeho jméno. MfD píše, že o Topolánkovi se mluví mimo jiné na zvukovém záznamu ze setkání ředitele Tatry Ronalda Adamse a vlivného obchodníka Michala Smrže, o němž MfD informovala ve čtvrtek a který je součástí policejního spisu. Právě tento záznam má údajnou snahu o korupci při řešení problémů Tatry dokládat.
MfD píše, že Smrž Adamsovi podle záznamu nabízel, že pokud Tatra zaplatí, je schopen vyřešit jeho potíže s firmou Praga a ministerstvem obrany. Šlo o ohrožení zakázky na 2,7 miliardy korun. V pozadí všeho byl podle některých lidí údajně zájem společnosti Praga, která s Tatrou spolupracovala jako subdodavatel automobilových dílů. V polovině prosince 2006 Tatra podepsala s ministerstvem obrany smlouvu na dodávku terénních nákladních vozidel za 2,7 miliardy. O několik měsíců později ale severomoravská automobilka ukončila s Pragou kvůli údajně nekvalitním dodávkám dílů spolupráci.
Smrž se podle záznamu, píše MfD, tvářil, že klíčovou osobou je Topolánek. „Zavolám Topo (přezdívka pro premiéra — pozn. red.) a řeknu mu o naší debatě a že jste ochoten platit...," říká na nahrávce Smrž. Teď podle MfD autentičnost svých slov popírá. „S panem Adamsem jsem se v minulosti sešel několikrát a vždy jsem s ním jednal výhradně o možnostech naší spolupráce při vývozu tater," napsal MfD Smrž. Dodal, že netuší, o jakých penězích a pro jaké lidi z ministerstva obrany měla být řeč. Zvukový záznam považuje za omyl, nebo podvrh.
MfD píše, že do pár týdnů by mělo padnout rozhodnutí o tom, zda policie někoho obviní, či případ zastaví. Barták, Smrž a představitel společnosti Praga Petr Ptáček obvinění popírají.