Dělníci z automobilky Dacia se úterním protestem připojili k vlně nevole vůči krácení sociálních výdajů a novému zákoníku práce, jenž kromě jiného usnadňuje propouštění. Vláda k opatřením přistoupila po dohodě s MMF a EU, které jí loni poskytly sanační úvěr.
Valná část z deseti tisíc zaměstnanců rumunské automobilky Dacia, která patří do koncernu Renault, demonstrovala v úterý proti novému zákoníku práce. Ten má usnadnit propouštění zaměstnanců. Demonstranti v Mioveni poblíž Pitešti, kde sídlí závody Dacia, požadovali demisi pravicové vlády a odstoupení prezidenta Traiana Baseska. Bouřili také proti zvyšování cen benzinu, napsala agentura AP.
Dacia je se svými deseti tisíci zaměstnanci jedním z největších podniků v zemi. Podle DPA mají odborní pracovníci automobilky jen mírně vyšší mzdy než je celostátní průměr. Proto jim vadí i zvýšení cen motorových paliv, k němuž vláda přistoupila ve snaze získat prostředky do státního rozpočtu.
V závěru loňského roku zahájila rumunská vláda razantní úsporná opatření s cílem snížit deficit státního rozpočtu na 6,8 procenta HDP. Zaměřila se na snížení státních výdajů, především počtu státních zaměstnanců, jejich mezd a důchodů. Omezení schodku je podmínkou pro uvolnění dalších částí sanačních půjček z celkové výše 20 miliard eur (asi 506 miliard Kč) poskytovaných MMF a EU. Už loni v létě snížila vláda všechny platy státních zaměstnanců o 25 procent a zvýšila DPH z 19 na 24 procent.
Již na podzim proti tomu demonstrovaly tisíce rumunských státních zaměstnanců. Zvlášť aktivní byli v tomto směru učitelé, koncem září demonstrovalo i na šest tisíc policistů. Po Novém roce zahájili protesty vysloužilí profesionální důstojníci, z nichž některým by reforma prudce snížila penze. Vláda sice při oznámení reformy zdůrazňovala, že běžných důstojnických důchodů by se snižování netýkalo, i když jsou zřetelně vyšší, než je průměr v zemi. Vysloužilí vojáci tomu však s ohledem na zveřejněná nová pravidla výpočtů důchodů nevěří.