Čtvrtý z letošních pokusů rumunské opozice svrhnout pravicovou vládu poznamenal nezvyklý způsob protestu. Jeden z kritiků asociální politiky se vrhl ze sněmovního balkonu přímo na poslance. Utrpěl přitom středně těžké zranění.
Vláda premiéra Emila Boka ve středu v parlamentu přežila již čtvrtý pokus o vyslovení nedůvěry, spojovaný s přijímáním zákona o reformě platů státních zaměstnanců kvůli krizi. Přijetí zákona nezabránil ani skok pracovníka týmu rumunské televize z balkonu do zasedacího sálu sněmovny na protest proti přijímaným opatřením. Muž se vážně zranil a část opozičních poslanců pak ve snaze nevyhrocovat situaci ve společnosti ustoupila a hlasování o vládě se nekonalo pro nedostatečné kvórum, napsala agentura APA.
Televizní technik skočil z balkonu do sálu, kde společně zasedaly obě komory parlamentu, právě při vystoupení premiéra Boka, jenž se v debatě vyjadřoval k návrhu vyslovit vládě nedůvěru. Muž měl na sobě tričko s nápisem „Vraždíte budoucnost našich dětí, vyprodáváte nás“.
Jednání parlamentu bylo po incidentu přerušeno, vážně zraněnému muži byla poskytnuta první pomoc a byl odvezen do nemocnice.
Během přestávky oznámil předseda sociálních demokratů (PSD) Victor Ponta, jehož strana hlasování o nedůvěře vládě iniciovala, že poslanci jeho strany stahují své podpisy pod návrhem, „protože lidské životy jsou důležitější“. Tím návrh ztratil potřebné kvórum, a byl považován za zamítnutý bez dalšího hlasování, a zákon o reformě platů státních zaměstnanců za přijatý.
Vláda premiéra Emila Boka již v pondělí přežila jedno hlasování o nedůvěře, celkem třetí, dnešní hlasování mělo být již čtvrté za dobu trvání kabinetu nuceného přijímat bolestivé úsporné kroky.
Opozice nesouhlasí s vládním programem sociálních škrtů a snižování mezd, který vyvolala hluboká hospodářská krize. V Bukurešti v říjnu jednal tým odborníků z Mezinárodního měnového fondu (MMF), který požadoval snížení deficitu státního rozpočtu na 6,8 procenta HDP. Snížení schodku je podmínkou pro uvolnění dalších částí sanačních půjček z celkové výše dvaceti miliard eur (asi 506 miliard Kč) poskytovaných MMF a Evropskou unií. Rumunsko loni hospodařilo s rozpočtovým schodkem 7,3 procenta HDP.
Zákon o novém mzdovém systému pro státní zaměstnance stanovuje jednotné schéma propočtu platů. Vychází z minimální mzdy, stanovené na rok 2011 v přepočtu na asi 3 920 Kč, určuje pro různé kategorie odstupňované násobky a rozsáhle odstraňuje dosavadní značně nepřehledný systém prémií, osobních příplatků a benefitů. Systém se tím zpřehledňuje, celkové množství peněz vydané zaměstnanci na ruku ovšem klesá.