Barmu čekají po dvaceti letech první volby
Lenka PurtekováZpravodaj britského Independentu soudí, že i v Barmě se po dvaceti letech možná konečně schyluje ke změnám.
Dvacet let poté, co junta prohlásila volby, ve kterých drtivě zvítězili demokraté v čele s Aun Schan Su Ťij, za neplatné, se konečně schyluje k volbám dalším. Po letech se díky nové politice Baracka Obamy obnovují vztahy Barmy se Spojenými státy.
Režim naznačil i možné změny ve věznění Su Ťij, která se pro obyčejné Barmany stala téměř mytickým symbolem změny. „Je pro nás velmi důležitá, protože nikoho jiného nemáme. Chceme, aby byla volná. Nevíme, jestli nám dá další příležitost, ale na rozdíl od ní nemáme na vybranou. Nemáme nic,“ řekl jedenatřicetiletý vysokoškolský
pedagog Aung Ko.
Pro nejchudší barmské obyvatele volby ani dobré zahraniční vztahy nic neznamenají. Násilnosti, masové represe i pustošení ekonomiky je připravily o naděje. Představy o demokracii a svobodě považují za luxus, který si v každodenním boji o život nemohou dovolit.
Osmadvacetiletý Min Zaw je toho dokladem. „V mém životě musím neustále počítat, zda vyjdu. Na nic jiného nemyslím,“ řekl. Zaw ve svém domě na zchátralém předměstí Rangúnu vaří karamelové pudinky a prodává je do malých obchůdků a pouličních stánků.
Zaw by chtěl jednou vydělávat pět tisíc kyatů (105 kč) za den. V Barmě, kde většina lidí vydělává v přepočtu méně než osmnáct korun, to znamená solidní plat. Povést se mu to může ale jen za předpokladu, že půjde všechno hladce.
Elektřina v Rangúnu je přidělována na pět až šest hodin denně a pokud nastane výpadek, musí Min Zaw zapnout nákladný generátor. Na konci každého měsíce, kdy lidé čekají na další výplatu, poptávka po jeho pudincích strmě klesá. V některých dnech nemusí mladý Barmánec pracovat vůbec.
Krátce po ukončení studia na univerzitě v roce 2007 se Zaw připojil k demonstrantům vedeným buddhistickými mnichy. Doufal v ukončení vojenského útlaku a v slibnější ekonomickou budoucnost.
Šafránová revoluce byla ale mocensky rozdrcena a její důsledky ho málem připravily o živobytí. „Všechny obchody byly zavřené. Lidé byli tiší. Báli se. Tehdy jsem nemohl nic prodat,“ vzpomíná Zaw o dva roky později.
Barmští generálové soustřeďují ve svých rukou moc od roku 1962 a obohacují se na ziscích z prodeje ropy, zemního plynu i drahokamů. Zatímco obyvatelé Barmy trpí chudobou, přední představitelé se topí v miliardách, kterými financují především armádu. Pouze 0,3 procenta státního rozpočtu činí výdaje na veřejnou zdravotní péči.
Všichni proto obracejí svou pozornost k osudu čtyřiašedesátileté laureátky Nobelovy ceny za demokracii Su Ťij, která se svými demokraty zvítězila v posledních barmských volbách před dvaceti lety. Nyní ji představitelé režimu drží v domácím vězení.
Britský premiér Gordon Brown jí minulý týden zaslal zprávu, ve které chválí její odvahu a nezištnost. Ve svém dopise vyzval ministerský předseda barmské vládce, aby zajistili svobodné a spravedlivé volby. Podle ústavy schválené v roce 2008 však armáda drží pětadvacet procent křesel v novém parlamentu a vyhrazuje si právo rozpustit ho.
Mnozí občané se proto rozhodli nehlasovat ve volbách, které považují za podvod. V zemi panuje názor, že by jejich hlasy pouze umožnily juntu upevnit. Pracovnice vládního úřadu Thu Zar se po dotazu reportéra deníku Independent, zda volby přinesou změnu, rozesmála. „Žádné změny nás nečekají,“ má jasno.
Další informace:
The Independent Burmese gloomy over election year prospects