V dnešních Otázkách Václava Moravce se vůči odcházejícím lékařům vymezil Vladimír Beneš z Ústřední vojenské nemocnice. Podle něj by bylo v pořádku, kdyby šlo jen o peníze. Za odcházející lékaře se naopak postavil prezident lékařské komory Milan Kubek.
Současná protestní akce českých lékařů Děkujeme, odcházíme by měla určitou legitimitu, pokud by v ní šlo hlavně o peníze a pokud by se neodehrávala tak, jak se odehrává. V dnešních Otázkách Václava Moravce v České televizi to řekl neurochirurg Vladimír Beneš z Neurochirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích. V rámci této akce již podalo téměř 4 000 lékařů výpovědi z českých nemocnic. Beneš se k této akci nepřipojil.
Prezident České lékařské komory Milan Kubek, který se v debatě s Benešem setkal, řekl, že akce je největším proreformním hnutím v českém zdravotnictví za posledních 20 let. „Je jasné, že čím víc se utratí za platy lékařů, tím méně zbude na kšefty nejrůznějších zlodějů, korupčníků a mafiánů," prohlásil Kubek.
Beneš s tím ale nesouhlasí. „Nyní tu akci takhle podat jako zásadní pro reformu, pro reformní hnutí, tak určitě nezačala. Co se na to pamatuju, tak to bylo o něčem úplně jiném a bylo to ze začátku o penězích, bylo to v druhé řadě o postgraduálním vzdělávání, pak o úhradové vyhlášce, což pokud vím, tak ti mladí lékaři dost ani dobře nemají tušení, co to je," prohlásil Beneš.
„V každém případě jakékoli nátlakové akce, které vedou k nátlaku na establishment, jsou a vždycky budou v zásadě o penězích. To už jsme se tady dohodli, že ty peníze jsou směšné, a z tohoto důvodu by ta akce měla určitou legitimitu, pokud by asi nebyla prováděna tímto stylem nebo aspoň takovouto formou," dodal Beneš. Označil se také za voliče pravice, protože nechce, aby se Česká republika vydala cestou k Řecku.
Kubek v debatě obvinil současného ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), že dělá vše pro to, aby současné proreformní hnutí ve zdravotnictví zničil a zašlapal. Obvinil ministerstvo, že si z peněz daňových poplatníků najímá PR agenturu, která ve sdělovacích prostředcích „kydá hnůj na lékaře". Zdůraznil také, že není cílem protestu vyhnat lékaře do ciziny, ale zlepšit jejich pracovní podmínky a zajistit dodržování zákoníku práce.
Odbornice Světové banky Hana Brixi České televizi řekla, že počtem lékařů na populaci je ČR v lehkém nadprůměru nad úrovní vyspělých zemí, a to s počtem 3,6 lékaře na 1 000 obyvatel ve srovnání s 3,2 lékaře ve vyspělých zemích. Podotkla však, že ve všech vyspělých zemích počet lékařů v přepočtu na počet obyvatel roste.