Důsledky krize: roste zájem o stabilní zaměstnání ve školství

Jan Miessler

Učitelé považují svoje zaměstnání za ostrůvek stability v době krize, zájem o pokračování v kariéře pedagoga se za poslední rok zosminásobil.

Zaměstnání ve školství považují součastní učitelé za stabilní a perspektivní, a to osmkrát více než loni. Vyplývá to z výzkumu agentury Commservis.com, který proběhl mezi učiteli a řediteli na 56 českých středních školách. Hlavním faktorem je podle výzkumu skutečnost, že na rozdíl od soukromých podniků, kde se v roce 2009 propouštělo, krize počty učitelů zatím nijak neovlivnila. Navíc je ve školství stálá pracovní doba a stálý plat.

Podle autorů výzkumu se proto do školství stále více hlásí lidé ze soukromé sféry. „Lze předpokládat, že zájem o učitelství bude i nadále pokračovat. Může to vést ke zlepšení současného systému, kdy se do škol budou vracet odborníci a specialisté ze svých oborů,“ uvedl ředitel agentury Commservis.com Tomáš Zdechovský.

Učitelům sice během projednávání rozpočtu na rok 2010 hrozilo, že přijdou o čtyři procenta platu, levice jim ale navzdory odporu premiéra Fischera, ministra financí Janoty a pravicových stran nakonec současnou výši mezd zachránila. Přesto účastníci protestu proti snižování platů ve školství, který v prosinci před schvalováním rozpočtu zorganizovaly odbory, nevidí situaci tak růžově: „Většina mladých kantorů musí mít vedlejší zaměstnání, aby se vůbec uživila, aby mohla mít rodiny, aby si mohli koupit byt,“ citovaly tehdy Novinky.cz jednu z účastnic demonstrace Helenu Wdowyczynovou.

Učitelé si také pamatují předchozí slibovaná zvyšování platů, která nebyla podložena navýšením prostředků, takže se na výplatních páskách peníze v lepším případě často jenom přesunuly z jedné kolonky do druhé. Pedagogové tak postupně přišli o čtrnácté a třinácté platy a o většinu odměn, reálná kupní síla vzhledem k inflaci a hospodářskému růstu poslední dobou spíše klesala.

Další informace:

Commservis.com Zájem o zaměstnání ve školství v době krize výrazně vzrostl

    Diskuse (1 příspěvek)
    Svatava Šimková, učitelka ZŠ
    January 4, 2010 v 16.35
    „Lze předpokládat, že zájem o učitelství bude i nadále pokračovat. Může to vést ke zlepšení současného systému, kdy se do škol budou vracet odborníci a specialisté ze svých oborů.“
    Tak tomu nevěřím. Mám spíš pocit, že současná zoufalá situace v našem školství (a mluvím konkrétně o základním školství ) pouze nahrává tomu, aby odešli i poslední schopní lidé. Nemluvím teď o výši platů a úvazků, ale o nesmyslné školské "reformě", o postoji našich mocných ke vzdělání a o stavu naší společnosti, který se výrazně podepisuje na chování dětí a na jejich nechuti učit se.