Zákonodárcům slovenských vládních stran se podařilo přehlasovat veto prezidenta Gašparoviče. Kontroverznímu sloučení STV a SRo, jež bylo připraveno, navrženo a schváleno v závratně rychlé době, už nic nebrání.
Veřejnoprávní Slovenská televize (STV) a Slovenský rozhlas (SRo) se od Nového roku sloučí. Rozhodl o tom definitivně slovenský parlament. Hlasy poslanců vládních stran se již v polovině týdne zdařilo prolomit veto prezidenta Ivana Gašparoviče. Zákon tak může vstoupit v platnost.
Spojení rozhlasu a televize do jedné instituce, Rozhlasu a televize Slovenska (RTS), navrhl nový ministr kultury, bývalý moderátor politických debat Daniel Krajcer ze strany SaS. Ideu obhajoval zejména potřebou úspor a logickou provázaností obou médií.
„Po patnácti letech máme poprvé na stole koncepční řešení veřejnoprávních vysílatelů. Je to první krok v rámci začínající reformy médií veřejné služby,“ prohlásil Krajcer po hlasování zákonodárců.
STV se dlouhodobě potácí v dluzích. Její závazky by koncem roku měly překročit sedmadvacet milionů eur (zhruba 679 milionů Kč). SRo naopak hospodaří téměř ukázkově.
Co je v pozadí?
Příslušný slučovací zákon byl napadán z mnoha pozic, nejčastěji však s odůvodněním, že byl připraven s mocenskými ambicemi a podezřele rychle. Mimo jiné i z tohoto důvodu se jej rozhodl prezident vetovat.
Ivan Gašparovič připojil ke svému vetu patnáct doplňujících návrhů. Také většinu z nich poslanci zamítli. Dvěma přijatými doplňky se stalo ustanovení, aby plat šéfa nové instituce dosáhl čtyřnásobku průměrné mzdy namísto devítinásobku, jak předpokládal původně schválený zákon, a také drobná úprava v mechanismu volby a odvolání členů dozorčí rady RTS.
Opozice zákon nepřestala odsuzovat ani po středečním hlasování. „Je iluze si myslet, že když se (STV a SRo) sloučí, něco se zázračně vyřeší,“ uvedl poslanec opozičního Směru a exministr kultury Marek Maďarič. Jeho kolegové v rozpravě tvrdili, že vláda chce ovládnout novou instituci.
Ředitele RTS bude volit parlament, dosud o ředitelích veřejnoprávních médií rozhodovaly jejich kontrolní rady. Do zvolení prvního šéfa RTS by měl instituci vést dočasný ředitel, jehož vybere předseda parlamentu z dosavadních šéfů televize a rozhlasu.
Televize i rozhlas na Slovensku jsou financovány hlavně z koncesionářských poplatků. Současná vláda plánuje tyto poplatky nahradit přímým financováním ze státního rozpočtu. STV a SRo i po sloučení zůstanou ve svých stávajících sídlech, do budoucna by se měly přestěhovat do nové budovy.