Exprezident Václav Havel podpořil protest proti ustavení pražské koalice ODS a ČSSD i svou účastí v sále. Premiér Petr Nečas protest chápe, ale domnívá se, že by demonstranti neměli bránit průběhu jednání.
Čelní politici TOP 09 Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek a také exprezident Václav Havel se chtějí jen zviditelnit, tvrdí v souvislosti s úterním děním na ustavující schůzi pražského zastupitelstva kandidát ODS na primátora Bohuslav Svoboda. Jednání zastupitelů kvůli hluku odpůrců koalice ODS a ČSSD přímo v sále nemohlo dopoledne ani pořádně začít. Havel se obává, že koalice by mohla zachovat staré poměry ve vedení metropole.
„Jsou tací, kteří by uměli dav uklidnit, a jsou tací, na které se píská. Co k tomu dodat, kdo seje vítr, sklízí bouři," řekl novinářům Havel. Soudí, že staré vedení hlavního města složené z ODS, která měla v zastupitelstvu nadpoloviční většinu, nebylo dobré. „Ta narychlo tajně svolaná koalice, a je to asi jejím cílem, by mohla zakonzervovat staré poměry, a toho jsem se obával," dodal Havel.
Podle premiéra a předsedy ODS Petra Nečase mají demonstranti právo na nesouhlas s dohodou ODS a ČSSD na pražském magistrátu, neměli by ale jednání zastupitelstva blokovat. Nečas to uvedl na dotaz ČTK. Zopakoval, že by sám raději viděl pravicovou vládu v Praze, kandidát ODS na primátora Bohuslav Svoboda by podle něj ale měl dostat šanci.
První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil demonstraci za projev občanské nespokojenosti, který vychází z oprávněného pocitu, že dohoda na pražské radnici je nemravná.
„Představoval bych si také pravicové uspořádání v Praze, pokřiky nebo hádky to ale změnit nemohou. Pan docent Svoboda má pověst slušného člověka, a jakkoliv nesouhlasím s výsledkem jednání na pražském magistrátu, měl by dostat šanci," uvedl Nečas.
Předseda ODS se po volbách vyslovoval pro koalici ODS a TOP 09 v Praze. Navzdory jeho přání se ale pražští občanští demokraté dohodli na spojenectví s ČSSD. Lídři TOP 09 mu vyčítali, že se do vyjednávání dostatečně nevložil, přestože před volbami osobně podpořil Svobodu jako kandidáta, kterému důvěřuje.
„Je to projev občanské nespokojenosti, který politická strana nemůže ani kárat, ani podporovat, to je prostě projev občanské společnosti a my ho bereme na vědomí. Co se týče TOP 09, budeme vůli našich voličů prosazovat silou 26 mandátů, které máme v pražském zastupitelstvu," komentoval protest Kalousek.
Předsedovi pražské ODS Borisi Šťastnému vzkázal, že kritika demonstrantů za neslušné chování je jen jeho osobním pohledem. „Ti lidé zase mají poměrně oprávněný pocit, že neslušné a nemravné je to, co se teď peče mezi komunisty, ODS a ČSSD na pražském magistrátu," řekl Kalousek ČTK.
Podle Svobody chtějí prosadit za každou cenu a mimo volební místnosti „svoje názory či spíše osobní frustrace" lidé, kteří nejsou spokojeni se vznikem koalice. Nerespektují podle něho demokratické principy. „Pánové Kalousek, Schwarzenberg a také bývalý prezident Havel by neměli šířit svoje domněnky a dohady o budoucím fungování hlavního města Prahy a zneužívat je pro svoje vlastní zviditelnění," dodal Svoboda.
Před novináři kandidát na primátora s notnou mírou jízlivosti poznamenal, že demonstranti se asi posilní, aby mohli i nadále přesvědčovat o tom, že demokracie je o řevu a o násilí. Několikrát přerušené jednání zastupitelů, na kterém se má zvolit nové vedení města, chce dotáhnout do konce.
Předseda TOP 09 Schwarzenberg i její první místopředseda Kalousek usilovali neúspěšně o to, aby na pražské radnici vznikla koalice TOP 09, která volby vyhrála, a druhé ODS.