Švýcaři v referendu podpořili vyhoštění odsouzených cizinců
Roman BurešŠvýcarští voliči v nedělním referendu schválili návrh populistické Švýcarské lidové strany na automatické vyhoštění cizinců, kteří spáchají závažný trestný čin. Zákon bude ale pravděpodobně napaden u Evropského soudu pro lidská práva.
Švýcarští voliči v nedělním referendu schválili návrh na automatickou deportaci přistěhovalců, kteří spáchají závažný trestný čin nebo budou zneužívat státní podpory. Schválení návrhu je považováno za další vítězství ultrapravicové populistické Švýcarské lidové strany (SVP), která dosáhla schválení návrhu i přes odpor švýcarské federální vlády.
Kontroverzní kampani, ve které bylo použito motto plakátu s bílými ovečkami, z nichž jedna vykopává černou ze švýcarské vlajky, se podařilo přesvědčit skoro třiapadesát procent voličů. Neuspěl ani vládní protinávrh, který počítal s tím, že by o deportaci každého cizince rozhodoval soud.
Proti plánu SVP se také postavila většina švýcarských právních expertů, kteří ho kritizovali zejména kvůli tomu, že může vést k porušování lidských práv. Marcelo Kohen, profesor mezinárodního práva na Absolventském institutu v Ženevě, řekl, že nejvíce postiženi budou hrozbou deportace ti, kteří již žijí ve Švýcarsku roky, vzali si švýcarské občany a založili s nimi rodinu.
Členové SVP argumentovali hlavně tím, že imigranti v zemi zvyšují kriminalitu, a jejich vyhoštění je tak správným řešením. Švýcarská lidová strana získala ve volbách v roce 2007 devětadvacet procent a obsadila čtyřiašedesát z celkových dvou set křesel Federálního shromáždění.
Švýcarský politický systém přímé demokracie umožňuje vyvolat referendum o změně zákona jakékoliv skupině, která posbírá sto tisíc podpisů. Minulý rok se země potýkala s mezinárodním odsouzením za schválení zákona v podobném referendu vyvolaném SVP, který zakázal stavbu minaretů.
Vláda nyní bude muset navrhnout zákon, který bude požadovat automatické vyhoštění cizinců, kteří budou pravomocně odsouzeni za zločiny jako vražda, znásilnění nebo prodej drog. Podle Kohena ale bude zákon napaden u Evropského soudu pro lidská práva.
Podle švýcarského deníku Tages-Anzeiger Švýcarsko za rozhodnutí zaplatí vysokou cenu, protože zničí jeho image otevřeného a kosmopolitního evropského státu. Aargauer Zeitung napsal: „Po zákazu na stavbu minaretů je schválení deportační iniciativy druhým neštěstím přímé demokracie v jednom roce.“ A deník Südostschweiz dokonce označil současnou situaci ve Švýcarsku jako nejlepší cestu k „diktatuře lidu“.
Voliči v neděli také zároveň zamítli návrh sociální demokracie, která chtěla zavést minimální daň pro bohaté Švýcary ve všech šestadvaceti kantonech, které jsou jinak v daňové politice autonomní. Podle švýcarské tiskové agentury SDA hlasovalo proti iniciativě osmapadesát procent voličů.
Podle organizace gfs.bern, která se zabývá průzkumem veřejného mínění, se podpora pro návrh, která panovala ještě na začátku měsíce, vytratila převážně kvůli rozsáhlé mediální kampani velkých lobbistických skupin. Několik švýcarských miliardářů navíc pohrozilo, že pokud bude zákon schválen, odejdou ze země.
Další informace:
AFP Swiss approve automatic expulsion of foreign criminals
The Guardian Swiss vote for deportation of foreigners who commit serious crimes
The New York Times Swiss Right Wins Vote on Deportation of Criminals
Swissinfo.ch Media diagnose Swiss identity crisis