Skupina poslanců Státní dumy podala návrh zákona, který je obecně požadován za reakci na nedávný, hojně medializovaný útok na novináře Olega Kašina. Dle znalců poměrů by však bylo vhodnější zkvalitnit průběh vyšetřování.
Až patnáct let vězení má být napříště v Rusku trestem za útok na novináře. Návrh příslušné změny zákona byl v pátek předložen Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu. Zamýšlené zpřísnění je obecně vnímáno jako reakce na nedávné brutální zmlácení komentátora Olega Kašina a dalších žurnalistů. Experti však pochybují, že sama změna paragrafů může změnit dosavadní beztrestnost útočníků.
Až dosud za násilí vůči novinářům, při kterém nebyla způsobena újma na zdraví, pachateli vězení nehrozí. Podle navržené právní úpravy by útočník musel počítat s trestem odnětí svobody na dva roky až pět let. Pokud by pachatel svým činem ohrozil život či zdraví žurnalisty, nebo pokud by jeho čin takovou hrozbu obsahoval, má být potrestán šesti až patnácti lety vězení.
„Dosavadní sankce nestačí a nezbytné jsou zvláštní kroky pro zajištění ochrany profesní činnosti osob, které naplňují ústavní právo na svobodu slova,“ vysvětlila jedna z autorek návrhu Irina Jarovajová.
Problém dosavadní beztrestnosti útoků na novináře však podle expertů nespočívá v absenci trestů, ale v tom, že se vykonavatele a objednavatele zločinů většinou nepodaří ani odhalit, popřípadě odsoudit.
„To vytváří ovzduší beztrestnosti a vede k dalším zločinům,“ soudí ředitel nevládní organizace na ochranu lidských práv Memorial Oleg Orlov.
„Zpřísnění trestů za vraždy a zbití novinářů samo o sobě nepovede k výsledku, jestli se nezlepší i objasňování těchto zločinů,“ připustil i poslanec Gennadij Gudkov, podle něhož by se po pachatelích útoků na investigativní novináře mělo pátrat stejně jako po vrazích policistů.
Nepotrestáni dosud zůstávají i vrazi investigativní novinářky Anny Politikovské či aktivistky Memorialu v Čečensku Natalje Estěmirovové i útočníci, kteří zmrzačili novináře Michaila Beketova. Podobných příběhů jsou desítky.
Mimořádný rozruch a vlnu solidarity vyvolal až případ z poslední doby. V noci z 5. na 6. listopadu neznámí pachatelé málem umlátili k smrti třicetiletého reportéra vlivného listu Kommersant Olega Kašina.
Prezident Dmitrij Medveděv vzápětí slíbil, že ti, kdo jsou do útoku zapleteni, budou odhaleni a potrestáni bez ohledu na zastávané funkce a dřívější zásluhy.
Vyšetřování ale až dosud k výsledkům nevedlo, ačkoliv Kašin se probral z bezvědomí a byl s to vyšetřovatelům popsat jednoho z útočníků natolik podrobně, že mohli sestavit policejní portrét možného pachatele.