Haiťané napadli jednotky OSN, podezřívají je z rozšíření cholery
Roman BurešDva lidé byli zabiti při násilných střetech mezi Haiťany a nepálskými vojáky mírové mise OSN. Ti jsou místními obviňováni, že na Haiti zavlekli nákazu cholery, která se rychle rozšířila a vyžádala si již na tisíc obětí.
Epidemie cholery, která si na Haiti vyžádala již na tisíc obětí, podnítila násilné nepokoje a střety místních obyvatel s mírovými sbory OSN. V druhém největším městě karibského státu Cap-Haitien byli při protestech dle úřadů zabiti dva lidé.
Zástupci OSN na Haiti prohlásili, že nepokoje měly spojitost s prezidentskými volbami, které se mají uskutečnit 28. listopadu, a byly politicky motivované. Podle představitelů Nepálu, který má na ostrově v rámci mírové mise asi tisíc vojáků, jsou pravým důvodem násilností klamné zvěsti o tom, že za rozšíření cholery v zemi můžou mírové sbory.
Nepálská armáda v úterý prohlásila, že posílila ostrahu svých vojáků a občanů poté, co je rozzuřený dav napadl kameny a střelnými zbraněmi. „Jsme znepokojeni. Mírové sbory posilují naše pozice a společně s haitskou policií se snaží ubránit dalším útokům,“ řekl AFP mluvčí nepálské armády Ramindra Čhettri v Kátmándú.
V Cap-Haitien utrpělo několik lidí zranění střelnými zbraněmi a slzným plynem a minimálně jeden mladý muž byl zabit přímo před základnou OSN. „Byl tam jeden demonstrant, který měl zbraň a vystřelil po jednom z vojáků, ten v sebeobraně legitimně opětoval palbu,“ řekl Vicenzo Pugliese, mluvčí mise OSN na Haiti. „Voják nebyl zraněn,“ dodal.
Podle Bimpse Noela, jednoho z místních politiků, ale jednotky mírových sborů nejdříve střílely do vzduchu, aby se jim podařilo dav demonstrantů rozehnat. Poté střelily mladého muže do zad, řekl a dodal, že protestující házeli po tancích mírových jednotek pouze kameny.
„Situace je velmi složitá. Ve městě se odehrává spousta násilností. Zablokovali mě v ulici a nemůžu se dostat do nemocnice,“ popisoval situaci jeden z doktorů Yves Jasmin.
Demonstranti také údajně zapálili místní policejní stanici a obvinili autority země z toho, že je nechávají umírat. „Podle svědků byla ve městě slyšet sporadická střelba a skupina rabujících se vloupala do skladu mezinárodní organizace, ze kterého začala odnášet jídlo,“ řekl agentuře AFP jeden z policistů.
Protestující se shromažďují zejména před stanovišti nepálských jednotek MINUSTAH. Ty na chudý karibský ostrov přijely v polovině září krátce předtím, než se epidemie cholery rozšířila. OSN nyní prověřuje obvinění, že nákaza pochází ze septiků nepálských vojáků v centrální části Haiti, ze kterých se údajně měla dostat do řeky Arbonite. Právě v jejím okolí se totiž objevily první případy. Světová zdravotnická organizace se nicméně nechala slyšet, že její prioritou je nyní zdraví Haiťanů, a ne snaha o nalezení původce infekce.
Nejvíce obětí si vodou přenositelná nemoc vyžádala v centrální a severní části země, právě v okolí města Cap-Haitien. Zdravotníci se ale stále obávají jejího rozšíření do hlavního města Port-au-Prince, kde po katastrofálním lednovém zemětřesení zůstává skoro jeden a půl milionu lidí bez střechy nad hlavou.
Zástupci mise OSN varují, že počet obětí by mohl začít exponenciálně narůstat, pokud by nákaza naplno zasáhla provizorní stanová města a chudinské čtvrti, které jsou přelidněné a nemají dostatečnou sanitaci.
Další informace:
AFP Deadly protests erupt in cholera-stricken Haiti
The Guardian Protesters in Haiti attack UN peacekeepers in cholera backlash
BBC News Haiti cholera protester shot dead by UN peacekeepers
BBC News Haiti cholera death toll tops 900
IPS Anger Erupts at U.N. as Cholera Toll Nears 1,000