Cholera na Haiti si vyžádala již osm set obětí, epidemie může trvat roky
Roman BurešEpidemie cholery na zpustošeném Haiti si vyžádala již téměř osm set obětí. Podle zasahujících lékařů je smrtelnou nemocí nakaženo až sedmkrát více lidí než před několika dny, a hrozí, že nákaza v zemi přetrvá několik měsíců až let.
Podle oficiálních údajů zemřelo na zpustošeném Haiti na nákazu cholerou za poslední měsíc již téměř osm set lidí. K celkovému počtu více než dvanácti tisíc nakažených přibývá každý den několik set nových případů. Úřady a humanitární agentury se obávají, že epidemie je teprve na začátku. Podle údajů ministerstva zdravotnictví umírá každý den na osmdesát lidí.
OSN v pátek požádalo mezinárodní komunitu o darování dalších sto šedesáti milionů dolarů, bez kterých se podle organizace lékařům epidemii nepodaří zvládnout. Vybrané finanční prostředky budou určeny na posílení doktorského týmu, nákup léků a zařízení na čištění vody, které jsou ve špatných sanitačních podmínkách na ostrově k zastavení epidemie velmi důležité.
„Doufáme, že tyto finance dostaneme, jinak hrozí, že epidemie všechny naše snahy překoná a dále se rozšíří,“ prohlásila v Ženevě Elizabeth Byrsová, mluvčí Kanceláře OSN pro koordinaci humanitárních aktivit (OCHA).
Vodou přenositelná nemoc se od svého prvního potvrzení 22. října rychle rozšířila a nyní ohrožuje i více než milion lidí v provizorních stanových kempech v hlavním městě Port-au-Prince. Ti jsou bez domova od lednového katastrofálního zemětřesení, při kterém zahynulo více než dvě stě padesát tisíc osob.
Právě obyvatelé přelidněných a špinavých stanových měst a chudinských čtvrtí jsou nejvíce ohroženou skupinou. Přístup k čisté vodě a sanitačním zařízením je v těchto místech velmi omezený. Jen v největším slumu Cité Soleil a jeho okolí zemřelo v sobotu třináct osob.
OSN předpokládá, že za dalších šest měsíců bude nutné ošetřit až dvě stě tisíc nakažených, kteří budou vykazovat příznaky cholery od lehkého průjmu po celkovou dehydrataci. Doktoři byli podle agentury AFP silou a rychlostí epidemie překvapeni, protože nemoc se na středoamerickém ostrově vyskytla poprvé za více než padesát let.
„Všechny nemocnice v Port-au-Prince přetékají novými pacienty a nyní máme sedmkrát tolik případů než jsme měli před třemi dny,“ řekl deníku Guardian Stefano Zannini z organizace Médecins sans Frontières (MSF). „Situace by se mohla snadno zhoršit natolik, že nakažení pacienti budou ležet na ulicích a čekat na ošetření.“
Přestože je poměrně snadno léčitelná, může cholera kvůli krátké inkubační době a těžkým průjmům, které vedou k akutní dehydrataci, způsobit smrt do několika hodin. Někteří nakažení se tak kvůli poničené infrastruktuře do nemocnic ani nedostanou.
Epidemie společně s pomalou obnovou ostrova po ničivém zemětřesení také zvyšuje hněv Haiťanů vůči vládě. S blížícími se volbami, které se mají uskutečnit 28. listopadu, se reakce úřadů na krizovou situaci stává ožehavým politickým tématem.
Odkud se cholera na ostrově vzala, se lékařům OSN prozatím zjistit nepodařilo. Jako nepodložené prozatím odmítají dohady o tom, že ji na Haiti v řece Arbonite neúmyslně rozšířili humanitární pracovníci z Nepálu. Forma nemoci je totiž velice podobná její asijské variantě. Nyní, když se dostala do zásob vody, může podle epidemiologů trvat měsíce nebo roky, než bude opět vymýcena.
Další informace:
The Guardian Haiti cholera death toll approaches 800 with rapid increase feared
BBC News Haiti cholera outbreak prompts fresh UN aid plea
AFP UN asks for 164 million dollars to fight deadly cholera outbreak