Expředseda sociálních demokratů Jiří Paroubek publikoval ve středu na svém serveru vaševec.cz svůj komentář k programovým vizím kandidátů na předsedu ČSSD, Bohuslava Sobotky a Michala Haška.
Paroubkův závěr po přečtení programových vizí kandidátů na křeslo šéfa sociální demokracie je, že naději na zvolení šéfem strany má někdo třetí, a nikoli Sobotka či Hašek. „Po přečtení obou materiálů nabývám stále většího dojmu, že má dobrou šanci se uplatnit v soutěži o předsedu ČSSD ještě někdo třetí. Třetí vzadu. Uvidíme, kdo to bude," myslí si expředseda ČSSD.
Paroubek: Sobotkova vize je pokračováním dosavadního kurzu
Lépe ovšem Jiří Paroubek hodnotí Sobotkovu vizi, které sice leccos vytýká, ale považuje ji za propracovanější podklad k diskusi. Podle expředsedy je Sobotkova vize v převážné části aspektů — pokud jde o potenciální politické spojence, obsah reforem a realistickou sociální politiku — pevně nohama na zemi.
„A představuje pokračování dosavadního kurzu. Jestliže materiál Bohuslava Sobotky je alespoň pokusem, který došel — byť plný zbožných přání a frází — poměrně daleko a je možné z něj vyjít alespoň pro zahájení diskuse, prezentační materiál M. Haška není ani na této úrovni,“ napsal Jiří Paroubek.
Nicméně Paroubek Sobotkovi vyčítá, že sice artikuluje potřebu bojovat s korupcí a hovoří o amorálnosti koalice ČSSD a ODS v Praze, současně ale ponechal na volební kandidátce kontroverzního hejtmana Jaroslava Palase.
„Jak chce Bohuslav Sobotka bojovat proti korupci, když ponechal na senátní kandidátce J. Palase. Pohoršovat se nad amorálností koalice ODS a ČSSD v Praze a neodvážit se řešit Palase, to neberu. Anebo bych na místě Bohuslava Sobotky vynechal pasáž „Proti korupci“, to by bylo fér,“ uvedl Paroubek.
Zatímco Sobotkův text je podle Paroubka alespoň pokusem, který došel — byť plný zbožných přání a frází — poměrně daleko a je možné z něj vyjít alespoň pro zahájení diskuse, prezentační materiál Michala Haška není podle jeho mínění ani na této úrovni.
Haškova vize je materiál v obvyklém, kvalitním pojetí marketingu
Haškova vize je Paroubkovi obvyklým materiálem v kvalitním pojetí marketingu dvojice Tvrdík — Soukup, tedy podle expředsedy sociálních demokratů bez velkého obsahu. „Michal Hašek by se měl dát do práce ještě jednou a napsat něco kvalitnějšího. Myslím, že je toho schopen,“ soudí Jiří Paroubek.
Podle Paroubka je v Haškově textu komická pasáž „demokratická strana s koaličním potenciálem“, kde podle jeho názoru Hašek nepřekročil svůj formát regionálního politika. Paroubek tu formuluje pro koaliční potenciál sociálních demokratů, a tedy jejich možnost vládnout, poměrně zásadní a přesnou podmínku.
„ČSSD si bude moci vybrat jakéhokoliv koaličního partnera do své vlády, jen pokud součet mandátů ČSSD a KSČM přesáhne polovinu členů Sněmovny. Pokud bude tento součet nižší, bude ČSSD prostě v opozici a pravicové strany vytvoří koalici. Kdyby pánové trochu sledovali evropské politické dění, věděli by, že to je zákonitost (s pochopitelnými výjimkami). Celostátní politika prostě není krajská ani komunální politika,“ uvedl Jiří Paroubek.
Expředseda ČSSD v této pasáži reaguje na Haškovu myšlenku, že „ČSSD musí být stranou koaličního potenciálu, který však vylučuje spolupráci se stranami minulosti, stranami populistickými a extremistickými“.
Bez kritického komentáře pak Paroubek nenechal ani závěrečné body Haškova desatera, které představují nejen krok směrem k politickému středu s ambicí zvýšit koaliční potenciál ČSSD, ale přímo ustupování převládající pravicové interpretaci sociálních poměrů.
Hašek tu mimo jiné píše, že „sociální stát 20. století je minulostí a potřebuje zásadní revizi“, že „zneužívání sociálních dávek je netolerovatelné“, že „ČSSD se musí umět přihlásit ke svému dílu odpovědnosti za vzniklý deficit veřejných financí“.
„Co však vzbudilo silné reakce například odborářů, jak jsem to sám na své kůži zažil, to je přitakání Michala Haška pravicovým mýtům o neudržitelnosti sociálního státu,“ uvedl Paroubek.
Podle jeho názoru je v západní Evropě sociální stát na mnohem vyšší úrovni — včetně výdajů státu — nežli u nás. „Cestou k němu u nás není tedy jeho redukce, ale růst výkonnosti ekonomiky a růst produktivity práce, neboť také v těchto faktorech výrazně zaostáváme za západní Evropou,“ píše Jiří Paroubek.
Paroubek: Hašek i Sobotka ignorují svět
Shodně u obou materiálů Paroubek postrádá zmínku o mezinárodním rozměru sociálnědemokratické politiky. „Budoucí český premiér se musí umět orientovat v tom, jaké programové a morální zázemí dává české sociální demokracii zapojení do největšího politického hnutí naší planety. Hledat zkušenosti a analogie v zahraničí, v těch nejvyspělejších demokratických zemích světa. Dělat evropskou a světovou politiku,“ uvedl Jiří Paroubek.
Expředseda ČSSD se taktéž podivuje vyjádření Bohuslava Sobotky, že postup Michala Haška rozděluje sociální demokracii, zatímco on ji chce spojovat. „Prostě nastal čas diskuse před volebním sjezdem, a Bohuslav Sobotka si na to musí zvyknout. Michal Hašek — a možná ještě i někdo další — bude jeho protikandidátem,“ napsal Jiří Paroubek.
Ač se Paroubek o jiných kandidátech na předsedu nezmiňuje, dnes média veřejnost informovala o dalších aspirantech na předsedu sociální demokracie. Ve straně by chtěl postoupit výše místopředseda strany Lubomír Zaorálek. Středečním Lidovým novinám řekl, že uvažuje o funkci prvního místopředsedy nebo předsedy. Nad Zaorálkovými ambicemi Paroubek na dotaz novinářů jen krčil rameny.
Místní organizace ČSSD v pražském Břevnově pak v úterý navrhla na předsedu strany exministra vnitra a poslance Martina Pecinu a na místopředsedu bývalého ministra zahraničí a neúspěšného nedávného kandidáta do Senátu Jana Kohouta. Středečnímu Právu to oznámil Pecina.